Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съюзниците на Украйна искат да затворят повече "вратички" за избягване на санкциите срещу Русия

Снимка: Алами/Ройтерс

САЩ, Европа и други ключови съюзници на Украйна подготвят нови наказания срещу Русия, за да се опитат да затегнат мрежата върху икономиката на президента Владимир Путин повече от 14 месеца след началото на неговата война, според лица, запознати с въпроса, цитирани от Блумбърг.

Санкционните пакети ще бъдат прилагани индивидуално, но ще бъдат координирани. Ключова цел е да се затворят вратичките в съществуващите санкции и да се справят с цялостното им заобикаляне, казаха източници, пожелали анонимност поради обсъжданите чувствителни въпроси.

Плановете ще бъдат разкрити по време на среща на лидерите на Групата Г-7 в Япония по-късно този месец.

Множеството санкции и други икономически наказания, наложени на Москва след нахлуването й в Украйна, засегнаха икономиката на Русия, но не нанесоха "нокаутиращ удар", който евентуално би накарал Путин да даде признаци за спиране на войната си в Украйна.

Енергийните приходи на Русия са близо да надвишат целевото ниво, определено от петролния ценови тавана, наложен от Г-7 и партньорите от Европейския съюз, което помага на руското правителство да стабилизира бюджета, въпреки нарасналите военни разходи.

В края на миналата работна седмица Руската централна банка прогнозира, че икономиката на страната ще нарасне с до 2% тази година, тъй като въздействието на санкциите избледнява, като до края на 2024 г. се очаква брутният вътрешен продукт да достигне нивата отпреди войната - много по-рано от прогнозите на редица икономисти. БВП на Русия се сви през 2022 г. с 2,1% в сравнение с година по-рано, което не оправда прогнозите в началото на войната, че ограниченията ще изпратят икономиката в дълбок спад.

Срещата на върха на Г-7 ще предостави форум за дискусия за това кое от санкциите сработило досега и какви опции остават по отношение на по-нататъшния натиск върху руската икономика. Но след като част от търговския и финансов сектор на Русия вече са санкционирани, намирането на нови области, които значително да намалят способността на Путин да финансира войната си, не е лесно.

Санкционният пакет на ЕС, 11-ият за блока от февруари 2022 г. насам, ще се съсредоточи най-вече върху вратичките във вече въведените санкции, посочва агенция Блумбърг, цитирайки официални неназовани лица. Предложенията на масата включват забрана на транзитно преминаване през Русия на много стоки и налагане на санкции на кораби, които изключват навигационните си системи.

Мерките, които ще се нуждаят от подкрепата на всички държави членки на ЕС, за да бъдат приети, също така се очаква да включват нови санкции на около три дузини физически лица.

САЩ и Япония пък подготвят свои пакети, посочват източници на Блумбърг, а Канада работи върху мерки, свързани с правата на човека, включително с предполагаемото отвличане на украински деца и наказания за руската отбранителна индустрия.

Докато всеки един отделен пакет може да се различава по своето съдържание, което се дължи отчасти на регулаторните системи във всяка държава, съюзниците координират съответните си отговори преди срещата на върха, отбелязват източниците на агенцията.

Голяма част от вниманието на Г-7 е съсредоточено върху репресии относно способността на Москва да избягва или заобикаля съществуващите наказателни мерки, с акцент върху стотици ограничени стоки и технологии, използвани за военни цели.

Това усилие включва прилагане на дипломатически натиск върху трети страни, през които търговията с Русия е нараснала след въведените санкции, засилен мониторинг на ключови стоки и насочване към компании, които могат да помагат на Москва - умишлено или по друг начин - да заобикаля ограниченията.

Очаква се лидерите на Г-7 допълнително да усъвършенстват тези усилия на срещата си в Хирошима, като същевременно разширят ограниченията върху технологиите и оборудването, използвани от руската армия и индустрия.

Преди срещата на върха държавите от Г-7 също така обсъждат промяна на съществуващия режим на санкции, като има предложения целият износ за Русия да бъде забранен, освен ако няма определени конкретни изключения, съобщи Блумбърг преди дни.

Това обаче се смята за особено проблематично за ЕС, където единният блок в крайна сметка ще се нуждае от подкрепата на всички държави членки. Ако новите критерии бъдат одобрени от лидерите на Г-7, изключенията вероятно ще включват селскостопански стоки, храни и лекарства.

Лидерите на Г-7 също така се очаква да постигнат напредък по механизъм за проследяване на руски диаманти през границите, което в крайна сметка може да проправи пътя за ограничения върху тази търговия.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна