от 07.00 часа

Με νίκη ξεκίνησε η συμμετοχή του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στο Παρίσι

Снимка: epa/bgnes-αρχείο

Με νίκη ξεκίνησε τη συμμετοχή του Βούλγαρου τενίστα Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στο τουρνουά Grand Slam του Ρολάν Γκαρός. Ο Ντιμιτρόφ νίκησε τον Τιμοφέι Σκάτοφ, από το Καζακστάν, με 6:0, 6:3, 6:2.

Ο γεννημένος το 2001 Ρώσος, που αγωνίζεται για το Καζακστάν, βρίσκεται στην 147η θέση της κατάταξης της ATP. Στον επόμενο γύρο, ο Ντιμιτρόφ θα αντιμετωπίσει τον Φινλανδό Ρουσουβουόρι, ο οποίος νίκησε σε έναν μαραθώνιο αγώνα που κράτησε πέντε σετ και 4 ώρες και 17 λεπτά, με αντίπαλο τον Γάλλο Γκραγκουάρ Μπαρέρ.

«Σίγουρα, δεν θα είναι εύκολος αγώνας. Παίζει πολύ καλά. Πέρυσι είχε αρκετά καλές νίκες με καλούς παίκτες. Νιώθω καλά, ελπίζω το σώμα μου να είναι καλά την Πέμπτη. Ο αγώνας θα είναι δύσκολος.», είπε ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ.