В този епизод на тематичния подкаст „Кожа и слънце на БНР разказваме за кожното заболяване алопеция ареата.
В 80 на сто от случаите се открива причинителят за това състояние, споделят дерматолозите.
В 10 на сто причина може да е стресът, но най- често това са различни вируси, инфекции, чревни паразити, хормонален дисбаланс или болни зъби.
Заболяването обаче може да е автоимунно, но вече има модерна и щадяща терапия. Хваната навреме, болестта е напълно обратима, казват лекарите.
Слушайте епизода тук:
🦲Доц. Весел Кантарджиев, началник на Клиниката по дерматология на ВМА.
"Алопеция ареата е кожно заболяване, кожно състояние, което е свързано с опадане на окосмението най-често на скалпа, но може и на други места. Появяват се окръглени петна без косми по главата на човек.
За пациените е важно да знаят, че това състояние в болшинството от случаите е напълно обратимо, понякога дори без лечение. За съжаление има и случаи, които се нуждаят от терапия.
Алопеция ареата се дължи най-често на фукална инфекция към вирус или бактерия. Като цяло това е заболяване на изключванията", поясни за БНР доц. Весел Кантарджиев, началник на Клиника по дерматология на ВМА.
По думите му всяка една бактерия от заобикалящата ни среда, всеки един вирус в някакъв момент - при хроничен синузит, при инфекция или проблеми със зъбите, може да накара организмът да реагира бурно с появата на едно кръгло петно, в което липсва окосмение.
"В повечето случаи, когато се излекува хроничното състояние, алопецията изчезва също. В 80 на сто от случаите се открива причинителят.
Най-честите причинители са вируси, различни инфекции,чревни паразити, хормонален дисбаланс, стоматологичен проблем, като има и група алопеции, които са автоимунни или част от автоимунни заболявания. Тогава и диагностичния, и терапевтичния подход е по-различен. При по-малък процент от случаите има необратима загуба на окосмяване, затова и избархме това заболяване също да бъде част от безплатните прегледи във ВМА.
Като цяло за това заболяване няма унифицирана терапия.
Добрата новина е, че последните две години имаме все по-нови и нови медикаменти. Дори при пет години нелекувано заболяването, при започване на адекватна терапия, може да се постигне коренно различен резултат", категоричен е доц. Кантарджиев.
Дерматолози от Военномедицинска академия проведоха поредна кампания за безплатни дерматологични прегледи. Консултациите са за пациенти с алопеция ареата, за пациенти с атопичен дерматит, а на 4 юли от 09.00 до 12.00 ч. – за пациенти с гноен хидраденит.
Доц. Весел Кантарджиев завършва "Медицина" в Медицинския университет в София през 2004 г., с призната специалност "Дерматология и венерология". От 2018 г. придобива образователна и научна степен "доктор по медицина", а от 2020 г. - и академичната длъжност „доцент“.Започва работа в Клиниката по дерматология буквално от "студентската скамейка", като между 2004 и 2006 г. е доброволец. След това е назначен за oрдинатор към Отделението по дерматохирургия. През 2014 г. става негов началник, а година по-късно оглавява Отделението по кожни и венерически болести. Доц. Кантарджиев има няколко обучения в чужбина. Първото е през 2009 г., във Виена, Австрия при проф. Ервин Чахлер. През 2013 г. овладява тънкостите на дерматохирургията в Мюнхен, Германия, при проф. Маркус Браун-Фалко. В периода 2011-2014 г. доц. Кантарджиев е модератор на различни курсове в рамките на Лятната академия по практична дерматология и естетична медицина в София. Ръководи обученията по криохирургия четири поредни години (от 2011 до 2013 г.). През 2013 г. е модератор на курса по хирургия на нокти, заедно с проф. Екарт Ханеке. А година по-късно - и този по дерматохирургия, съвместно с д-р Северин Льойтли.
Доц. Кантарджиев е експерт-консултант на Здравната каса за лечението на псориазис. Председател е на комисията за отпускане на скъпоструващи медикаменти за терапията на това заболяване към НЗОК. Хоноруван преподавател е в Медицинския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Има публикации в български и чуждестранни научни издания, както и участия на международни форуми и конференции в страната. Доц. Кантарджиев е член на Етичната комисия към Столичната колегия на Българския лекарски съюз (БЛС), както и на Етичната комисия на ВМА. Част е от Онкокомитета на Академията. Владее английски и немски език.
Очаквам вашите коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg
Всички епизоди на подкаста ще намерите:
Apple Podcasts през iTunes