Вондроушова на втори финал в Големия шлем

Маркета Вондоушова

Чешката тенисистка Маркета Вондоушова е първата финалистка на Уимбълдън при жените.

В двубой между непоставени на Централния корт в Лондон левичарката от Соколов се наложи над участващата с „уайлд кард“ Елина Свитолина от Украйна с 6:3, 6:3 след 75 минути игра. Така чехкинята ще играе на втори финал в Големия шлем след този през 2019-а на „Ролан Гарос“, когато отстъпи на Ашли Барти. Тя стана и първата непоставена финалистка на Откритото първенство на Великобритания в Откритата ера, която започна през 1968 година.

Вондроушова проби за 3:2, но след това изигра слаб сервис гейм и Свитолина върна брейка. След това 24-годишната Маркета спечели седем поредни гейма и серията ѝ приключи при 4:1 във втория сет, когато допусна брейк.

Съпругата на Монфис се окопити, намали грешкитеи върна и втория пробив при 3:4. Вместо да изравни, Елина допусна нов брейк. При 5:3 Вондроушова сервираше за място на финала. Тя стигна до мачбол и триумфира след ретур в аут на съперничката.

„Много съм щастлива. Последният гейм беше труден, както и целия мач. Бях много нервна през цялата среща. Успях да се концентрирам отново в края на втория сет“, заяви победителката сред срещата.

Чехкинята постигна 22 печеливши удари (4 аса) при 25 непредизвикани грешки (6 двойни), докато балансът на Свитолина е 9-24.

В другия полуфинал днес играят Арина Сабаленка и Онс Жабьор.