Британец триумфира за втори път в рали Финландия

Елфин Евънс спечели рали Финландия

Британецът Елфин Евънс с "Тойота" спечели за втори път в кариерата си рали Финландия, девети кръг от световния шампионат по автомобилизъм на различни настилки и се доближи до лидера в шампионата Кале Рованперя (Финландия) също с "Тойота", който отпадна от надпреварата в петък.

Евънс, който още вчера поведе убедително в класирането, завърши с общо време 2:33:11.3 часа. Той изпревари с 39.1 секунди белгиеца Тиери Ньовил с "Хонда", който остана втори. Британецът също така беше най-бърз в последен етап (Power Stage), което му донесе 5 допълнителни точки.

На трета позиция на 1:36.7 минута се нареди японецът Такамото Кацута с "Тойота".

Евънс, който стана шампион в рали Финландия и през 2021 година, вече има 145 точки в генералното класиране и е втори след Рованперя, който е с актив от 170 точки. Победата носи максимум 30 точки, а до края на сезона остават четири старта. Ньовил е трети със 134 точки.

Лидерът в генералното класиране и действащ световен шампион Кале Рованперя отпадна от домашното си състезание в петък.

"Беше доста добър уикенд. Разбира се, че съжаляваме за отпадането на Кале в началото на ралито, но беше наистина фантастично да карам тази кола", каза Еванс след седмата победа в кариерата му в световния рали шампионат.

"Тойота" увеличи преднината си пред "Хюндай" в класирането при конструктурите 67 точки.

Следващият кръг от сезона е рали Гърция от 7 до 10 септември.

По публикацията работи: Георги Димитров