Баскетболистите на САЩ и Сърбия без загуба в групите на СП

Центърът на Сърбия Милутинов търси път към коша на Южен Судан.

Олимпийският шампион САЩ постигна трета поредна победа в първата групова фаза на световното първенство по баскетбол за мъже в Япония, Филипините и Индонезия.

В среща от група "С" в Пасай, Филипинети, американците надиграха със 110:62 (31:12, 31:21, 25:16, 23:13) състава на Йордания. В двубоя между фаворита и аутсайдера в групата очаквано нямаше никаква интрига за крайната победа и това позволи на старши треньора Стив Кър да даде солидни игрови минути на всичките 12 състезатели в тимовия лист.

Още след първата четвърт американците поведоха с 19 точки при 31:12, а до полувремето преднината им набъбна до 29 точки при 61:33.

Най-резултатен за победителите бе гардът на Минесота Тимбъруулвс Антъни Едуардс, който реализира 22 точки. С 13 завърши Боби Портис, 12 прибави Джарън Джаксън-младши, а Джейлън Брънсън вкара още 10 точки.

За Йордания с 20 точки завърши бившият играч от НБА Ронда Холис-Джеферсън.

С успеха си американците завършиха първата групова фаза с максималните три победи от три мача, докато Йордания остава на дъното в групата без успех и ще участва за разпределение на местата от 17-о до 32-ро.

Трета поредна победа и първо място в група "В" записа съставът на Сърбия. В Манила западните ни съседи надиграха със 115:83 (30:20, 26:19, 27:26, 18:32) дебютанта Южен Судан. Подобно на американците, сърбите също спечелиха всяка една от четирите части на двубоя, като най-завързана бе третата четвърт, в която се наложиха само с една точка разлика при 26:27.

Крилото на Маями Хийт Никола Йович вкара 25 точки за сърбите, Боян Богданович завърши с 23, а центърът Никола Милутинов направи "дабъл-дабъл" от 17 точки и 10 борби.

За тима на Южен Судан, който приключва първата фаза с една победа и две загуби, Дут Кацуол реализира 21 точки.

Към втората групова фаза продължава и дебютантът на световни първенства Грузия. В Окинава черноморската страна постигна втората си победа в три мача в група "F", след като се наложи над Венецуела със 70:59 (24:19, 18:4, 17:21, 11:15).

Грузинците си решиха мача във втората четвърт, в която позволиха на Венецуела да вкара само един кош от игра и общо едва четири точки.

Торнике Шенгелия бе над всички в мача с 25 точки за победителите, а за венецуелците, които допуснаха трета поредна загуба, Нестор Колменарес се отличи с "дабъл-дабъл" от 16 точки и 12 борби.

По-късно днес е другият мач в групата, в който непобеденият до момента тим на Словения се изправя срещу тима на Кабо Верде.