Американският сенатор Гари Питърс, който ръководи делегация на Конгреса в Армения, призова Азербайджан да допусне международни наблюдатели в Нагорни Карабах, за да осигури повече прозрачност на случващото се в анклава.
9-месечната блокада на Нагорни Карабах е практически вдигната от вчера. Първите стоки от първа необходимост бяха доставени от руските миротворци. Късно следобед Международната организация на Червения кръст изпрати нов конвой към Степанакерт.
Но съдбата на повече от 100 хиляди арменци в Карабах е под въпрос след като преди дни азербайджанската армия предприе настъпление и принуди местните сепаратисти да искат примирие. До този момент преговорите между представители на сепаратистите и Баку за амнистия за арменските бойци и връщане на бежанците са безрезултатни.
Германия се присъедини към призивите азерските власти да зачитат правата на арменците.
"За трайно уреждане на конфликта е необходимо правата и безопасността на населението на Карабах да бъдат гарантирани," заяви говорител на германския канцлер Олаф Шолц след телефонен разговор между Шолц и арменския премиер Никол Пашинян.
Азербайджан отрича категорично обвиненията, че се готви да прогони арменското население от Карабах, но изолацията на областта е негативна предпоставка, посочи пред БНР Лорънс Броърс, наблюдател на събитията в Южен Кавказ от лондонския "Чатъм Хаус":