Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Казусът с българите във Великобритания: Поддържали връзка с избягал в Русия австриец

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Петимата арестувани във Великобритания български граждани по подозрения в шпионаж днес бяха официално обвинени в заговор за събиране на информация, която може да бъде използвана от вражески държави. Те остават в ареста до следващото дело по случая, насрочено за 13 октомври в Централния наказателен съд. 

Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Иван Стоянов и Ваня Габерова не се явиха днес лично в съда в Уестминстър. 

Обвиненията им бяха повдигнати чрез видеовръзка с четирите затвора, където те се намират. В обвинението се казва, че те са следили обекти и хора, посочени от Русия в периода август 2020 година – февруари 2023 година, включително с потенциална възможност за отвличания. 

Петимата обвиняеми останаха мълчаливи с изключение на потвърждаването на техните имена и рождени дати. Те ще останат в ареста без възможност да бъдат пуснати под гаранция поради сериозността на обвиненията и защото представляват потенциална опасност и има вероятност да направят опит за бягство.

Обвинителят Катрин Селби заяви, че оперативният щаб на шпионската клетка в Обединеното кралство е била къща за гости, в Грейт Ярмут, където е пребивавал Орлин Русев, смятан за ръководител на групата. Предполага се, че дейността на групата е била не само на територията на Великобритания, но и в Европа. Те са поддържали връзки Ян Марсалек, бившият австрийски шеф на компанията Wirecard, издирван в Германия за големи финансови измами. 

Твърди се, че Русев е получавал нареждания от Марсалек. Марсалек избяга в Русия и не е част от текущото дело. В съдебната зала присъства и консулът на българското посолство в Лондон Николай Иванчев. Пред българските журналисти той заяви по-късно, че не е постъпвало искане от обвиняемите за това, но посолството ще следи отблизо случая. 

Делото предизвиква голям интерес. По принцип подобни случаи със шпионаж на чужди граждани завършва с прякото им екстрадиране, но сега е заведено дело, което се обяснява със силно влошените отношения между Обединеното кралство и Русия след началото на войната в Украйна, а и след двата случая на отравяния на британска територия – на Александър Литвиненко през 2006 година и Сергей Скрипал през 2018 година. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени