В България статистика за вродените сърдечни малформации има от 70-те години на ХХ век, но се смята, че световните проучвания се отнасят и за нашата страна. Според тях честотата е около 1% от живородените деца.
Това отбеляза пред БНР-Радио София проф. Анна Кънева, началник на Клиниката по детска кардиология в Националната кардиологична болница (НКБ) при гостуването ѝ във връзка с предстоящия Световния ден на сърцето – 29 септември.
Проф. Кънева обясни, че сърдечно-съдовата система се формира в 6-8-ата седмица на бременността. В сътрудничество с акушер-гинеколозите могат да се открият сложните сърдечни малформации, при които шансът за качествен живот е много малък и се налагат поредица от операции. Тогава е разрешено прекъсване на бременността по медицински показания.
Ако откритата рано малформацията не е толкова тежка, може да се планира раждане в близост до НКБ и ако се налага, новороденото да бъде лекувано още в първите му дни.
„Една от големите ни болки е, че държавата не позволява да детските кариолози да се грижат за пациентите над 18-годишна възраст и това е за всички педиатрични подспециалности. Благодарение на доброто проследяване голяма част от пациентите, оперирани в детска възраст, преживяват. Има и малформации, при които трябва да работим заедно с кардиолозите за възрастни, да се съветваме един друг в името на здравето на пациентите“, изтъкна специалистът.
Детските кардиолози са дали свое становище в Министерството на здравеопазването и НЗОК всяко дете до 6-месечна възраст да има направено ехокардиографско изследване, за да може достатъчно рано да се разбере дали има структурна вродена сърдечна малформация. Така се прави за бъбреците от нефролозите, но кардиолозите все още нямат разрешение.
Проф. Анна Кънева посъветва хората да водят природосъобразен начин на живот с достатъчно движение и добра храна. Отбеляза, че атеросклеротични плаки са открити и при деца, тъй че профилактиката трябва да започне много рано.
По думите на специалиста, не трябва да отлагаме преглед при кардиолог, ако чувстваме гръдна болка при усилие, имаме главоболие или световъртеж при физически усилия.
Още по темата чуйте в звуковия файл.