От ГЕРБ-СДС определиха като "скандални" предложените от правителството териториални планове за справедлив преход на въглищните региони. По-рано приемането им беше отложено за петък, а от кабинета анонсираха и отпадане на проекти по Плана за възстановяване.
Депутатът Делян Добрев заяви:
"Правителството се готви да раздаде 1,706 млрд. евро на фирми, които никой не знае какви са, откъде дойдоха, кога участваха в търг, имало ли е изобщо търг? Как са подбирани тези фирми?".
Добрев изброи някои от компаниите, чиято собственост е неясна.
Според депутата Жечо Станков правителствените планове нарушават решение на Народното събрание относно продължаването на живота на централите "Марица-Изток".
"Тези планове нарушават решението на Народното събрание, нарушават заложените срокове, че мините и ТЕЦ-овете в България трябва да работят поне до 2038 година, което е записано в интегрирания план "Енергетика-климат". Това са над 49 хил. души пряко и косвено засегнати от това".
Част от текстовете са "скандални" и нарушават решение на НС, посочи депутатът Красимир Вълчев:
"Видяхме списък с фирми, които ще бъдат подкрепени. Не е ясно по каква процедура са избрани тези фирми. Зад някои от тях прозират ясно имената на спонсори на управляващите ПП-ДБ. Няма никакви намерения за инвестиции в преходни технологии за удължаване на живота на комплекс "Марица-Изток". Ключово важно е ние да удължим живота на въглищните централи. Такова е решението и на Народното събрание. Призоваваме правителството, министърът на енергетиката да промени по най-бързия начин плановете".
Освен премиерът, на тези твърдения отговориха и от Министерството на енергетиката.
От там уточняват, че списъкът с евентуални инвеститори към този момент е индикативен, присъствието в него не означава финансиране и предимство за дадена фирма, а бъдещи реални инвестиции ще бъдат избирани чрез прозрачна процедура.