Информационна кампания с послание „Дарители – Будители“ започна Българският дарителски форум (БДФ) от началото на октомври. Инициативата ще продължи до Деня на народните будители - 1 ноември.
Повече за идеята и реализацията пред БНР-Радио София разказа Теодора Петрова от БДФ.
До края на октомври ще бъдат разказвани истории от следосвобожденска България, които показват, че не само заможните индустриалци, банкери и държавници, но и обикновените граждани, учители, свещеници, музиканти са отделяли лични средства, имоти, ценни книжа и труд, за да положат основите на редица образователни и културни институции в страната ни.
Петрова даде примери за подобни благотворителни актове от страна на българи през изминалите години. С дарения е създадена Българската академия на науките (БАН), първото кино в България, учебни заведения, в София – кино „Влайкова“, приюти за бедни, болници, след пожар е възстановен Народният театър „Иван Вазов“.
„Кампанията е пореден повод да поговорим защо е важно да даряваме – труд, време, вещи, средства и как това променя обществото“, обясни още Теодора Петрова (▲). Тя припомни, че БДФ прави анализ на дарителството и какви тенденции се забелязват през последните години.
Представяните историите са базирани на „Енциклопедия Дарителството“, създадена от колектив на БАН с ръководители проф. Веска Николова и проф. Росица Стоянова, и издадена от БДФ.
Енциклопедията представя историята на дарителството в България от 1878 до 1951 г., чрез личните истории на хора, които са имали щедростта и волята да променят света около себе си и често са превръщали дори своята лична загуба в дарителски жест. Част от тези личности са известни, повечето обаче са непознати за широката публика и в тази кампания „Дарители – Будители“ БДФ разказва именно за тях.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.