Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пасивно пушене на електронни и конвенционални цигари - ефектът е сходен

След 1 януари 2024 г, спира продажбата на електронни цигари и такива с нагряване с аромати (вейпове). Това предвиждат промени в Закона за тютюна и тютюневите изделия, внесени за гласуване в НС от МС. Забраната ще е валидна и за продажба на електронни цигари с характерни вкусово-ароматни качества и съдържащи овкусители.

Още през 2009 г. Агенцията по контрол на храните и лекарствата забрани ароматите в обикновените (конвенционални) цигари като остави само ментола, припомни пулмологът д-р София Ангелова, председател на Асоциацията за профилактика на белодробните болести. Причина за това са резултатите от редица проучвания, които доказаха, че тогава когато гори тютюна и има ароматизатори в него, се отделят фталати. А фталатите са изключително токсични за организма.

Електронните устройства, които съдържаха аромати не бяха под общата регулация на ЕС. Това се случаи през 2022 г. И от 23 октомври 2023 г., т.е. след няколко дни вече и ние влизаме в тази обща регулация за контрол на тютюневите изделия с аромати и предимно тези електронни нагреваеми устройства. От 23 октомври ние вече ще подлежим на санкции, ако не спазваме въведените правила в Евросъюза, затова Министерство на здравеопазването внесе тези законови промени за премахване на устройствата с ароматизатори, независимо дали са нагреваеми тютюни или вейпове, подчерта д-р Ангелова. Предстои гледането им в Народното събрание. 

Ефектът е сходен при пасивно пушене на електронни и конвенционални цигари. Това е така, защото летливите вещества в конвенционалната и електронната цигара са едни същи. Доказа австралийско проучване, обясни пулмологът. Това означава, че те вредят по един и същи начин, макари в по-малка концентрация. В бездимната цигара никотинът е 84% от конвенционалната цигара.

Токсичните вещества не се филтрират и при пушенето на наргиле, при което димът преминава през вода. Това е доказано от експериментални проучвания, подчерта още специалистът.


По публикацията работи: Мариела Димитрова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна