Икономиката на Китай отбеляза по-силен от очакваното растеж през третото тримесечие, което е знак, че предприетите от властите в Пекин серия от стимулиращи мерки за по-добри икономическо възстановяване дават резултат.
Брутният вътрешен продукт на втората по сила икономика в света нарасна през периода юли - септември с 4,9% на годишна база, което представляваше забавяне спрямо растежа с 6,3% през второто тримесечие, но в същото време надвиши осредните пазарни очаквания за експанзия от 4,4 на сто.
Спрямо предходното тримесечие БВП се повиши с 1,3% при очаквания за експанзия с 1% и след като през април - юни китайската икономика нарасна с 0,5%.
Графика на тримесечния БВП спрямо година по-рано
Благодарение на редица политически мерки през последните месеци, втората по големина икономика в света започна да показва признаци на стабилизиране, но продължителната имотна криза, несигурността относно заетостта и доходите на домакинствата и слабото доверие сред частните фирми продължава да представляват риск за трайно съживяване.
Ако растежът на БВП на Китай за четвъртото тримесечие на годишна база успее да надхвърли 4,4%, целта за експанзия на икономиката за цялата настояща година с около 5% може да бъде постигната, посочи Националното статистическо бюро на азиатска държава. Положителният импулс на икономическото възстановяване на Китай е по-очевиден през третото тримесечие, каза още статистическото бюро.
Днес бяха оповестени и по-силни данни за индустриалното производство и продажбите на дребно в Китай през септември, които потвърждават подобреното икономическо възстановяване през третото тримесечие.
Индустриалното производство през септември се повиши с 4,5% на годишна база след аналогичен растеж през август и очаквания за по-слабо повишение с 4,3%. Това е най-солидното нарастване на производството за втори пореден месец от април насам.
Продажбите на дребно пък нараснаха през септември с 5,5% на годишна база след повишение с 4,6% през август и прогнози за растеж с 4,9 на сто. Това е най-солидната експанзия в търговията на дребно от май насам.
По-слаб растеж обаче отбелязаха дълготрайните бизнес инвестиции, като за първите девет месеца на 2023 г. те се повишиха с 3,1% на годишна база при очаквания за запазването на темпото на растеж от 3,2%, отчетено през периода януари - август.
Проблемен остава секторът на недвижими имоти, където дълготрайните инвестиции през януари - септември се понижиха с 9,1% на годишна база след спад с 8,8% през първите осем месеца на годината.