Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инфлацията в България се забави през октомври до двегодишно дъно от 5,8%

Годишната инфлация в България се забави през октомври до 5,8% от 6,3% месец по-рано, сочат данните на Националния статистически институт. Това е най-ниската инфлация в нашата страна от септември 2021 г. насам.

От началото на годината (октомври 2023 г. спрямо октомври 2022 г.) инфлацията е 4,1 на сто.

На месечна база инфлацията се повиши с 0,4% спрямо септември, когато беше отчетена дефлация от 0,1%.

Месечната инфлация през октомври се дължи основно на повишаване на цените в сектор развлечения и култура (с 6,7%), облекло и обувки (с 5,7%), образование (с 1,1%) и жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайното поддържане на дома (с 0,8%).

При хранителните продукти и безалкохолните има понижение на цените с 0,4%, при транспорта - с 0,3 на сто, а при цените на жилища, вода, електроенергия, газ и други горива - понижение с 0,4%.

Хармонизираната инфлация (индексът HICP според общите европейски стандарти) през октомври се повиши с 0,2% на месечна база, докато хармонизираната потребителска инфлация на годишна база се забави до 5,9% от 6,4% през септември.

Хармонизираният индекс на потребителските цени е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС. Той е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната.

Хармонизирана инфлация (на годишна база)


Индексът на цените за малката потребителска кошница се повишава през октомври с 0,1% спрямо септември, като от началото на годината се повишава с 3,8 на сто.



По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна