Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Управителят на БНБ Димитър Радев бе избран за доктор хонорис кауза на УНСС

Управителят на БНБ Димитър Радев
Снимка: БГНЕС

Ролята на БНБ при влизането на България в еврозоната ще се промени като при вземане на решения за паричната политика, така и при нейното прилагане. 

Това заяви управителят на БНБ Димитър Радев, който на тържествена церемония бе избран за доктор хонорис кауза на УНСС.

Почетното научно звание се присъжда заради заслугите на Димитър Радев, който е възпитаник на УНСС, като световно признат икономист и експерт в управлението на публичните финанси, за значителния му принос за издигането на авторитета на учебното заведение като изследователски и образователен център с национално и международно значение. Председателят на парламента Росен Желязков определи фигурата на Димитър Радев така:

"Има енциклопедизма на познанието, а не циклопедизма на натрапливото невежество, което сме свикнали да наблюдаваме около нас".

В лекцията си пред студентите и ръководството на УНСС Димитър Радев очерта перспективите за икономическата среда като несигурни. Създаването на работеща политическа ситуация и конструкция и правителство с ясни приоритети е една от стъпките към финансовата стабилност и приемането на България в Еврозоната, подчерта управителят на БНБ. Консолидацията на макроикономическата рамка е втората стъпка към стабилност у нас. Дали това ще се случи, дните до пролетта ще бъдат важни, подчерта Димитър Радев.

"Монетарните условия у нас при прехода между двата парични режима ще зависят не само от развитието в еврозоната и от развитията в страната, включително по отношение на инфлацията и растежа на икономиката, фискалната позиция, кредитния риск. Това обаче, което в най-голяма степен ще определи посоката на паричната ни политика в краткосрочен план, е моментът на присъединяване на страната към еврозоната. Решението за това ще бъде ясно през пролетта на следващата година. Ако това решение е положително за влизане на страната в еврозоната на 01.11. 2025 година, ще преминем към плавно и контролирано намаляване на изискванията на търговските банки по отношение на техните резерви в БНБ. Ако решението е отрицателно, това ще означава неблагоприятно развитие по отношение на равнището и траекторията на инфлацията и ще доведе най-вероятно до допълнително затягане на монетарните условия в средата". 

По публикацията работи: Георги Даскалов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна