Археолог, учител и екскурзовод, Йордан Георгиев ни води из историята на стара, стара София:
От Римска София се вижда немалка част от крепостта Сердика - около Централната баня. След втори-първи в.пр.Хр. градът се сдобива с крепостни стени, улици, форум. Бил е малък към среден град (4-6 век). "Средната класа" са живеели в града, бедните - извън крепостните стени, богатите - във вили извън града: Обеля, Лозенец, Костинброд. Имали са роби и земя. Сега са запазени само основите, оцелели са само ротондата Св.Георги и Св.София (4-6 в.).
Чужденците до края на обиколките са впечатлени от древността, за която рядко подозират. По време на Средновековието, София е била важен град - Средец за славяните, Триадица (св.Троица) за византийците. Първи данни за българско присъствие са по време на Хан Крум. От тогава липсват сгради и находки, няма конкретни податки освен от някои църкви, като най-здраво изградени - покрай Леге и Съборна, т.н. "Калоянов" квартал (на севастократора, не на царя) - Св.Петка Стара и Св.Николай. За Св.Петка Самарджийска не е толкова сигурно, може би е от началото на Османското владичество. Но най-добре запазена е Боянската."
Защо е построена там, къде е живял севастократора, кога е пристроявана, както и за Възраждането от 19 в. - чуйте в звуковия файл.