Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Критики към лидера на "Вокс" след думите му, че испанците ще поискат да "обесят Санчес за краката"

Сантяго Абаскал
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Вълна от критики към лидера на крайнодясната испанска партия "Вокс" Сантяго Абаскал от страна на правителството и социалистическата партия. Недоволството им бе провокирано от негово интервю за аржентинския вестник "Кларин", в което казва, че "ще дойде момент", в който народът ще иска да "обеси за краката" премиера Педро Санчес, за това, че е безпринципен и е готов на всичко, за да остане на власт. Още по темата от кореспондента на БНР в Испания Маргарита Ралчева.

"Имам морални граници и принципи, които не мога да продам, но Санчес няма такива", казва Абаскал в интервюто за вестник „Кларин“, в което обвинява премиера, че "излага на риск националното единство". То е дадено в Аржентина, където Абаскал присъства на встъпването в длъжност на новия президент Хавиер Милей.

Фактът, че те са разговаряли, както и че Абаскал е имал среща с унгарския премиер Виктор Орбан накара говорителят на социалистите в Конгреса Патси Лопес да го обвини в неморално поведение. В същото време четвъртият вицепремиер и министър на финансите Мария Хесус Монтеро заяви, "че думите му са недостойни и представляват сериозно подбуждане към омраза", заради което трябва да бъде съден. Тя призова лидера на опозицията Алберто Фейхоо да каже какво мисли и да се разграничи от действията на Абаскал.

Според самия Фейхоо, изказването на крайнодесния политик е преекспонирано с цел да се отклони вниманието от подготвяното разглеждане във вторник в Конгреса на Закона за амнистията на каталунските сепаратисти. Той уточни, че не споделя възгледите на Абаскал и не одобрява казаното от него в интервюто за аржентинския вестник, но че главната тема тази седмица не е какво прави лидерът на "Вокс", а какво прави лидерът на социалистите Педро Санчес, за да прокара спорния закон, срещу който си осигури гласове за втори премиерски мандат.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени