Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) организира Встъпителна конференция за кметовете и председатели на общински съвети за мандат 2023 – 2027 г.
Такова събитие за трети път се осъществява още преди края на календарната година, в която са проведени местни избори.
Днешният форум се провежда с участието на председателя на 49-ото Народно събрание Росен Желязков, премиера акад. Николай Денков, министърът на регионалното развитие и благоустройство и представители на всичките 265 български общини.
„Искаме да подкрепим новоизбраните членове на общинските съвети, както и кметовете, да им вдъхнем увереност, че каквито и предизвикателства да стоят пред нас, ще се справим – отбеляза пред БНР-Радио София Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ. – Целта ни е да набележим най-належащите краткосрочни задачи, но и да погледнем по-далеч в 4-годишния мандат.
Очакваме до края на годината да бъде приет държавния бюджет и от януари да започнем да работим по общинските.“
По думите на Георгиева, за 2024 г. общините ще стартират проекти, за които вече имаме одобрено европейско финансиране. Централните администрации трябва да обявят условията да се пристъпи към избор на изпълнители.
Досега се прилагаха 12 програми с европейско финансиране с различни правила и министерства. Сега общините вече имат и очаквания за средства от Плана за възстановяване и устойчивост.
„За първи път очакваме да имаме достъп и до инвестиционен ресурс през националния бюджет“, подчерта още Георгиева и посочи, че сред първостепенните приоритети, залегнали и в проектите, са ремонти и ново строителство на училищни сгради и детски градини, улично осветление, домовете за възрастни хора.
В настоящия мандат в съветите има 5053-ма общински съветници от 257 различни групи, включително и много местни коалиции, допълни изпълнителен директор наНСОРБ.
„Общинските съвети са „шарени“, но това не е новост за нас. Много от общините доказаха, че могат да работят и така. В местната власт хората се прагматици и по-лесно могат да взема решения в името на подобряването на средата за живот.“
Георгиева изтъкна, че от държавата общините очакват да се даде възможност за повече гъвкавост на местните управления и по-голяма финансова самостоятелност.
Чуйте разговора на Невена Николова.