Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КРИБ настоява за изключения при допълнителното подоходно облагане с 15% за големите компании

Снимка: КРИБ

Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) настоява за въвеждане на изключения от допълнителното подоходно облагане с 15% за големите компании. 

В писмо до премиера Николай Денков, от КРИБ се позовават на европейска директива, която позволява данъчни облекчения за съществена стопанска дейност в страните-членки на Европейския съюз.

Българският законопроект за корпоративното подоходно облагане, изготвен от Министерството на финансите и внесен от Министерския съвет, не предвижда въвеждане на изключения в определени случай, което крие риск от влошаване на инвестиционната среда, казват от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.

Въвеждането на глобалния минимален данък ще доведе до допълнителна данъчна тежест за големите чуждестранни и национални компании, което ще отнеме конкурентните данъчни предимства на България, твърдят от работодателската организация.

От КРИБ настояват за изключения за компании, които ще финансират изграждането на дълготрайни материални активи и развитието на местни кадри, както е записано в европейското законодателство.

Според представителите на работодателската организация, не е икономически целесъобразно България да въвежда норми, различни от практиките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и на Европейския съюз. Затова от бизнеса настояват изключението за съществена стопанска дейност, предвидено в европейската директива, да бъде въведено и в българския закон, който облага печалбите на фирмите. Според работодателите, изключението не би намалило значително очакваните приходи в бюджета.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна