Народното събрание прие на първо четене Бюджет 2024 със 144 "за" срещу 66 гласа "против".
В него е заложен дефицит в размер на 3% на начислена основна, ръст на икономиката от 3,2 на сто и средногодишна инфлация от 4,8%.
След близо четири часа дебати по същество на текстовете депутати одобриха финансовата рамка за догодина с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС.
Против гласуваха депутатите от партия "Възраждане", БСП и ИТН.
Нито един от гласувалите депутати не се въздържа.
Рекордна капиталова програма и политика в помощ на семействата. Това са два от ключовите аргументи, с които финансовият министър Асен Василев аргументира Бюджет 2024:
"Доходите в две много трудни години - след Covid и по време на кризата, свързана с войната в Украйна и енергийната криза - в България доходите, след като се отчете ефектът на инфлацията, растат най-бързо в целия ЕС".
Критики дойдоха от опозицията - партия "Възраждане", ИТН и БСП.
Румен Гечев от БСП разкритикува липсата на реформи във финансовата рамка. Според депутата от левицата, с този бюджет ще се запази бедността в България:
"Този бюджет гарантира единствено лазене по икономическото дъно през 2024 година. Никакви реформи по отделните сектори, нищо съществено не се прави за българския бизнес и българския износ".
Партньорите в (не)коалицията също размениха реплики по време на дебата.
Александър Иванов от ГЕРБ-СДС описа Бюджет 2024 като "сюрреалистичен" и носещ "благоденствие" чрез помощи и заеми.
"Бюджетът е "сюрреалистичен", стремящ се да разреши противоречи на икономическите тенденции и да реализира икономически ръст чрез социални разходи - благоденствие чрез помощи и заеми".
Според Георги Ганев от ПП-ДБ, заложеният параметър в бюджета е до 3% дефицит, тоест това е фискално пространство, която не е задължително да бъде изпълнено:
"Всеки, който казва, че е притеснен от нивата на дефицит и нарастването на дълга, очаквам от всички, изказали се в тази посока, особено тези, които прогнозират и неизпълнение на приходната част, всякакви предложения за намаляване на разходите. Очаквам "дъжд" от предложения за намаляване на разходите".