Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петролът поскъпва, след като атаките в Червено море причиниха паника сред корабните превозвачи

Петролните фючърси запазват поскъпването си от предходните няколко дни, търгувайки се близо до двуседмични върхове, тъй като все повече транспортни компании обявиха, че ще избягват ключовия корабен маршрут за доставка през Червено море след ръст на атаките на кораби в района.

В понеделник петролните цени скочиха рязко с близо 3%, след като BP Plc ("Бритиш петролиъм") заяви, че ще спре всички пратки по този ключово воден път, като и норвежкият енергиен гигант Equinor също каза, че ще отклони маршрута на своите корабите. Същевременно йеменските бунтовници хуси атакуваха норвежки танкер.

Водещата в света транспортна датската компания "Мерск" (Maersk) пък обяви във вторник, че нейните кораби, които преди това плаваха през южната част на Червено море и Аденския залив,  ще бъдат пренасочени и ще заобикалят Африка през нос "Добра надежда" поради атаки срещу плавателни съдове в района.

Всички това засили опасенията относно доставките, тъй като около 12% от световния морски търговски трафик преминава през Суецкия канал.

Според анализатори на компанията на Jefferies може да има натиск върху танкерния превоз, ако корабите са принудени да поемат по-дългия маршрут около Южна Африка.

Рязкото поскъпване в понеделник обаче се ограничи в известна степен, след като късно снощи американският министър на отбраната Лойд Остин обяви за създаването на специална международна морска специална група за защита на търговията в Червено море от атаките на подкрепяни от Иран йеменски бунтовници хуси, които със своите набези в последно време нарушиха морската търговия и принудиха компаниите да пренасочат корабите си по други маршрути.

САЩ, Обединеното кралство, Бахрейн, Канада, Франция, Италия, Нидерландия, Норвегия, Сейшелските острови и Испания са сред държавите, участващи в тази съвместна операция, определена от Лойд Остин като Prosperity Guardian.

Междувременно йеменското движение Хуси заяви, че е готово да започне ежедневни атаки срещу кораби, преминаващи през Червено море, каза говорителят на групата Мохамед Абдулсалам пред телевизия "Ал Джазира".

"Що се отнася до военноморските операции, те са в разгара си и може би няма да минат и 12 часа без нова операция", предупреди Абдулсалам.

Въпреки че атаките срещу корабоплаването повишиха премията за геополитически риск, "действителният ефект върху петролните потоци вероятно ще бъде ограничен", коментира за Ройтерс Джон Еванс от петролния брокер PVM. "Атаките не са засегнали нищо, което би попречило на производството", добави той.

Анализаторите на Goldman Sachs пък посочиха, че нарушаването на доставките е малко вероятно да има голям ефект върху цените на суровия петрол и на втечнения природен газ (LNG), тъй като възможностите за пренасочване на корабите предполагат, че производството не трябва да бъде пряко засегнато.

Към 16.30 часа българско време фючърсите на петрола сорт Брент поскъпват с 1,35% към 79,00 долара за барел, след като в понеделник нараснаха за кратко до 79,50 долара за барел за пръв път от 4-ти декември насам.  Фючърсите на американския лек суров петрол WTI пък се повишават с 1% към 73,50 долара за барел - с около 1 долар под вчерашния ценови връх около 74,60 долара за барел.

Графика на петрол Брент (в долари за барел)


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени