Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕЦБ отчита известно забавяне на растежа на заплатите в еврозоната в края на 2023 г.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Договореното заплащане на труда в еврозоната е нараснало с 4,5% в края на 2023 г., показват данни на Европейската централна банка, които отчасти ще отслабят опасенията, че нарастващите заплати могат да поддържат инфлацията над целевото ниво.

Макар и все още висок, ръстът на заплатите за четвъртото тримесечие намалява от рекордното повишение с 4,7% през предходните три месеца на 2023 г., показа индикаторът за договорените заплати на ЕЦБ, оповестен във вторник.

Измерителят, който сигнализира за възможен натиск върху заплащането, беше очакван с по-голямо нетърпение от нормалното този път, тъй като централните банкери във Франкфурт се фокусират върху разходите за труд като ключов фактор при вземането на решение кога да се намалят лихвените проценти.

Мнозина обаче са още по-нетърпеливи в очакване на данните за първото тримесечие на 2024 г., което трябва да стане през май, преди ЕЦБ да се реши на първо разхлабване на паричната и лихвена политика.

Графика на индикатора на ЕЦБ за заплатите (промяна в %)


През миналата седмица управителят на Кристин Лагард посочи растежът на заплатите като "все по-важен двигател на динамиката на инфлацията през следващите тримесечия", като същевременно предупреди да няма "прибързани решения" за облекчаване на паричната политиката (намаляване на лихвите) без да е сигурно, че ръстът на цените се връща към целевото ниво от 2%.

Въпреки че прогнозното проследяване на заплатите от страна на ЕЦБ продължава да сигнализира за силен натиск, споразуменията за заплащането на труда показват известно задържане на определено ниво през последното тримесечие на 2023 г., каза тя.

През декември ЕЦБ прогнозира, че номиналният ръст на заплатите постепенно ще намалее с времето – до 3,3% през 2026 г. от 5,3% през 2023 г.

Очаква увеличенията на заплатите да бъдат ограничени, тъй като фирмите прехвърлят по-високите разходи върху потребителите с по-бавни темпове.

Членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Изабел Шнабел обаче посочи в края на миналата седмица, че слабата производителност "„изостря ефектите, които настоящият силен ръст на номиналните заплати има върху разходите за труд на единица продукция за фирмите", повишавайки риска компаниите да прехвърлят по-високите разходи за заплащане към потребителите и да забавят връщането на инфлацията до 2%. 

По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна