Що е то паратхормон и каква е връзката му с остеопорозата и камъни в бъбреците, разказват топ ендокринолог и ендокринен хирург. За щастливата развръзка след премахване на аденом на паращитовидната жлеза с разказ от първо лице пациентка от Русе, успешно оперирана в София.
Винаги ли повишеният паратхормон е показател за проблеми с паращитовидната жлеза?
Паратхормон и операция на паращитовидната жлеза е темата в този епизод на подкаста на БНР "В центъра на системата".
Слушайте епизода тук:
Гости в епизода са:
☑️Проф. Михаил Боянов – ендокринолог в Клиника по ендокринология и болести на обмяната в Александровска болница
☑️Д-р Иван Пунчев - хирург в Клиниката по ендокринна хирургия на УБ по Ендокринология "Акад. Иван Пенчев"
☑️Мария от Русе – лична пациентска история на една успешно оперирана жена
От разговора ще научите:
🦋Каква е ролята на паращитовидната жлеза
🦋Каква е връзката между калция в нашия организъм, витамин D и паратхормона
🦋Трябва ли всеки човек да си направи изследване на паратхормона
🦋Има ли ръст на пациенти с проблеми на паращитовдната жлеза
🦋Какви са симптомите за нарушения на паращитовдната жлеза
🦋Защо е важно изследването - сцинтиграфия преди операция
🦋Какво се случва по време на операция на паращитовидната жлеза
🦋Кога може да има по-тежки усложнения при тези операции
🦋Веднага ли настъпва подобрението при оперираните пациенти
"Повече от година търсех възможност да бъда диагностицирана и това е едно от най-трудните неща по отношение на проблемите с паращитовидната жлеза. Личният ми лекар установи проблеми с кръвното, кръвната ми картина беше неблагоприятна, кръвна захар и пикочна киселина бяха завишени...стигна се до сериозен урологичен проблем и тогава след консултации с уролог се откри, че всъщност имам проблем с паратхормона. Този паратхормон се оказа, че е три - четири път над нормата и съответно беше висок калцият в кръвта, разказа пациентка от Русе.
Тя разказа още, че когато зад тези малки паращитовидни жлези се появи аденом, те започват това свръхпроизводство на паратхормон и тогава в кръвта остава огромно количество калций, който не се усвоява от костите, което уврежда и бъбреците, може дори да се стигне до бъбречна недостатъчност. Пациентката прави допълнително ехографско изследване вече в Клиниката по ендокринна хирургия на УБ по Ендокринология "Акад. Иван Пенчев" в София и се установява, че със сигурност има доброкачествено образование. Тя се оперира, защото се отрива твърде късно, но веднага след интервенцията, след добрата работа на хирурзите в клиниката, пациентката се чувства отлично. Тя посъветва жените да се не плашат, защото експертизата на лекарите ендокринни хирурзи е много високо ниво, а приемът на калций и витамин Д след процедурата компенсира моментния недостиг, докато нещата се нормализират, но не трябва да се чака.
"След операцията се възстановява тонусът, енергията, нищо общо с това, как се чувствах преди това и затова е много важно жените да се изследват, защото науката в ендокринологията се развива много бързо, обобщи пациентката от Руси.
Хиперпаратиреоидизмът е болестно състояние, което се дължи на повишена продукция на паратхормон от паращитовидните жлези. Хиперпаратиреоидизмът може да бъде първичен, вторичен и третичен.
"От 2000 година вече можем да измерваме паратхормон, но някои колеги пускат това измерване, без да имаме серумен калций и фосфор, което след това удължава пътят към диагнозата, но така става възможно да се открият безсимптомни форми като в около 75 сто от откритите, в момента на откриването нямат ясни и насочващи симптоми към подобна диагноза, поясни още проф. Боянов.
Няма нищо страшно в това заболяване, то се развива при жени над 50 години и се развива бавно. Обикновено между началото и изразената клинична картина минават 20 години. Няма нещо живото застрашаващо, освен остеопороза с фрактури и другото, което често се пропуска - двустранни камъни в бъбреците - рецидивираща двустранна нефролитиаза. Почти не виждаме пациенти, които да дойдат с повръщане, гадене, обезводняване - класическата картина на тежката хиперкалцемия, това в днешно време не се вижда.
Паратхормонът, отделен от паращитовидните жлези, калцитонинът произвеждан от С-клетките на щитовидната жлеза и витамин Д играят ключова роля в поддържане на калциево-фосфорното равновесие в организма. Калциево-фосфорният баланс има отношение към правилното функциониране на всички тъкани в организма и неговото разстройство води до разнообразни нарушени от страна на бъбреците, костната система, стомашно-чревния тракт, нервно-мускулното предаване, меките тъкани и т.н.
Според проф. Боянов човек не бива да се изследва, без да има насочващи клинични оплаквания. Повишеният паратхормон може по различни причини да е повишен, дефицит на витамин Д, намалена бъбречна функция. Затова човек не бива да си внушава разни неща, а когато се открие един показател извън нормата, трябва да се направи диференциална диагноза от правилния лекар, изтъкна проф. Боянов.
"Все по-често специалистите откриват проблемите на паращитовидната жлеза, благодарение на утвърдените вече методи за образно изследване и доста бързо болните идват при нас, за да разрешат проблема си. Когато става дума за операция се прави сцинтиграфия, за да сравнят местоположенията - от ехографията и от сцинтиграфията.
Ако има аденом на паращитовидната жлеза, медикаментозно лечение безсмислено. Има опити с етилов алкохол или други методи неоперативни да бъде премахната жлезата или намалена, но смятам, че най-разумният вариант е да бъде направена операция, защото решава проблема на минутата. В момента, в който се извади това туморче, което твърде рядко е злокачествено, проблемът се решава автоматично, след като се премахне аденома.
Последните години имаме 100 % е успеваемост на операциите на паращитовидната жлеза, каза за БНР д-р Иван Пунчев - хирург в Клиниката по ендокринна хирургия на УБ по Ендокринология "Акад. Иван Пенчев".
Всички епизоди на подкаста ще намерите:
Apple Podcasts през iTunes