Към края на 2023 г. у нас са приложени 276 545 дози ваксина срещу сезонен грип от общо осигурените 308 000 дози (89,79%) в изпълнение на Националната програма. Постигнатият имунизационен обхват на целевата група е 18,66%.
Това стана ясно на семинар, посветен на Национална програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и на пневмококовите инфекции при лица на и над 65 г. 2019 – 2024 г. Резултати и предизвикателства пред Министерство на здравеопазването.
Според доклада на МЗ от началото на годината до момента са поставени 8 951 дози пневмококови ваксини – 12% от предвидените за годината дози.
Глобалната стратегия за грипа 2019-2030 на СЗО подчертава значението на имунизацията срещу сезонен грип в намаляването на заболеваемостта и смъртността от грип и за укрепването на капацитета за готовност и реакция на пандемичен грип.
Целите са за увеличаване на осигуряваните от държавата дози ваксина и покриване на 75% от населението на възраст на и над 65 г. относно пневмококови инфекции. Могат да се ваксинират всички лица, които в съответната година навършват 65 г. и лица над 65 години, включени в пациентската листа на ОПЛ. От 1 януари 2024 г. се прилага 1 доза ваксина, еднократно в живота.
Срокът за извършване на имунизации на лицата от целевата група е от 1 октомври на съответната година до 31 март на следващата година.
За сезон 2026/2027 г. срокът за извършване на имунизации на лица от целевата група е до 31.03.2027 г.
Пневмококовите инфекции са сред основните причини за заболеваемост и смъртност в света при лицата на и над 65 г. Те водят до пневмококовата пневмония - най-честата изява на пневмококова болест.
Приоритетно следва да се ваксинират лица на и над 65-годишна възраст, които са диагностицирани с едно или повече от изброените по-долу хронични болести:
- хронични белодробни болести: хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), тежка астма, бронхиектазии с чести екзацербации, белодробна фиброза с различна етиология и пациенти с клинично изявена хронична дихателна недостатъчност;
- сърдечно-съдови болести: хронична сърдечна недостатъчност, вродени сърдечни малформации, придобити умерени и високостепенни клапни заболявания, кардиомиопатии, пациенти след преживян миокарден инфаркт и след кардиохирургия.
Ежегодно в световен мащаб сезонните грипни епидемии предизвикват от 3 до 5 милиона случая на тежки заболявания и от 290 000 до 650 000 смъртни случая.
Ежегодно в страните от Европейския съюз се регистрират около 70 000 смъртни случая от грип, като до 90% от тях са при хора над 65-годишна възраст, предимно с придружаващи заболявания.
Смъртността от заболявания, свързани с грипа, нараства през годините. Напредналата възраст и наличието на хронични заболявания са основните рискови фактори за възникване на тежки усложнения при боледуване от грип при лицата над 65 г.
Смъртността от сезонен грип при лицата на и над 65 г. надвишава съществено общата смъртност от заболяването у нас.
По време на грипните епидемии се наблюдава увеличаване и на общата добавъчна смъртност (свързана не само с грип и пневмония, но и с други заболявания, провокирани от грипа)
Според Европейския имунизационен план 2030 на СЗО - всички лица, включително възрастните и уязвимите групи, се ползват от имунизациите през целия живот и затова имунизациите трябва да бъдат ефективно интегрирани с други основни здравни услуги.
Имунизацията с ваксина срещу сезонен грип се извърша еднократно за съответния грипен сезон, като в рамките на една календарна година е възможно лице от целевата група да получи две имунизации срещу сезонен грип за два последователни грипни сезона по време на действие на Националната програма.
За грипен сезон 2023/2024 г. от НЗОК са договорени отстъпки и ще се сключат договори за доставки на две грипни ваксини: Vaxigrip Tetra и Influvac Tetra.