Първото дете, на което беше направена костно-мозъчна трансплантация след подновяването на тази дейност в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, днес беше изписано. Става въпрос за 5-годишното момиченце с Невробластом, на което беше направена автоложна трансплантация, при която са използвани собствени клетки на детето, които са обработени по определен начин.
Първо в подкаста на БНР "В центъра на системата" началникът на Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ" доц. Боряна Аврамова съобщи, че в болницата се възстановяват трансплантациите след две години спиране заради липса на достатъчен брой медицински сестри.
Доц. Боряна Аврамова: Възобновяваме костно-мозъчните трансплантации на деца в ИСУЛ
Въпреки че е изписано от болницата, лечението на трансплантираното момиченце продължава, но при домашни условия. То ще бъде под постоянното наблюдение на лекуващите лекари поне още няколко месеца. Засега детето се чувства добре.
"Надявам се в началото на есента да можем да направим и първата алогенна трансплантация след прекъсването“, оптимист е началникът на Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ" доц. д-р Боряна Аврамова.
В България средно годишно около 10 – 12 деца се нуждаят от алогении и 15-20 деца от автоложни трансплантации. Възстановяването на алогенните трансплантации е по-сложно, защото изисква намирането на подходящ донор, осигуряването на още медицински персонал и финансово обезпечаване.