През април китайският внос и износ се върнаха на пътя на растежа след тяхното свиване месец по-рано, показват данни на Генералната митническа администрация, които сигнализират за подобрено търсене както в азиатската държава, така и зад граница, като управляващите в Пекин възлагат надежди на воденото от производството съживяване, което да стимулира слабия растеж във втората по големина икономика в света.
Износът от втората по сила световна икономика се повиши през април с 1,5% спрямо година по-рано до тримесечен връх от 292,45 млрд. долара, парирайки част от спада с цели 7,5% през март, докато очакваният бях за по-умерено нарастване с 1%.
За първите 4 месеца а годината китайският експорт се повиши с 1,5% до 1,1 трлн. долара на фона на нарастване на износа на пластмасови изделия (с 8,1%), необработен алуминий и алуминиеви материали (с 0,6%), мебели и части (с 16,5%), електроника (с 3,4%) и високотехнологични продукти (0,9%).
Износът към страните от ASEAN (Асоциацията на страните от Югоизточна Азия) скочи с 8,1%, а към Тайван с 4%, докато експортът към САЩ се сви с 2,8%, към Япония - с 10,9%, Австралия - с 6,2%, Южна Корея - с 6,1% и в посока ЕС - с 3,6 на сто.
Вносът в Китай пък нарасна с цели 8,4% спрямо април 2023 г. до 220,10 млрд. долара, надвишавайки съществено прогнозата за повишение с около 5% и след понижение с 1,9% през март. Подемът последва спадовете през предходните два месеца, тъй като вътрешното търсене се възстанови поради подобряване на икономическите условия. Управляващите в Пекин посочиха, че ще засили подкрепата за икономиката чрез прилагане на разумни парични мерки и проактивна фискална политика.
Китайския внос от САЩ се увеличи през април с 9%, от страните от ASEAN с 5% и от ЕС с 2,5 на сто. От началото на годината (за периода януари - април) вносът се подобри с 3,2% до 843,91 млрд. долара спрямо същия период година по-рано. От страните от ASENA вносът в Китай се повиши през този период с 2,6%, от Хонконг с 9,1%, от Южна Корея - с 11,3%, от Тайван - с 5,6%, от Русия - с 10,2% и от Индия - с 14,9%, докато вносът от ЕС се понижи с 5,3%, от Япония - с 3,4%, от Австралия - с 3,7% и от Обединеното кралство - с 12,5 на сто.
Данните предполагат, че серията от подкрепящи мерки през последните няколко месеца може да помогне за стабилизиране на крехкото доверие на инвеститорите и потребителите в Китай, въпреки че анализаторите казват, че все още не е ясно дали наблюдавания през април подем в търговията е устойчив.
Солидният скок на вноса при по-слабото нарастване на износа доведе до свиване на търговския излишък на Китай през април до 72,35 млрд. долара от 86,46 млрд. долара година по-рано, докато пазарните прогнози бяха за по-голям излишък в размер на 76,7 млрд. долара. Излишък през април обаче се увеличи спрямо позитивния търговски баланс в размер на 58,55 млрд. долара през март тази година.