Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че новите мита върху китайски стоки ще защитят американските фирми и работници, без да засегнат джобовете на американските потребители.
"Не вярвам, че американските потребители ще видят някакво значително увеличение на цените, пред което те са изправени", посочи Йелън каза Йелън във вторник в интервю за PBS NewsHour, цитиран от Блумбърг.
Вчера Белият дом обяви серия повишения на митата върху вноса от Китай на полупроводници, батерии, фотоволтаични клетки и критични минерали, в допълнение към предишните съобщения за увеличения на тарифите за стомана, алуминий и за китайските електрически превозни средства. Промените се очаква да засегнат около 18 милиарда долара от текущия годишен внос в САЩ от азиатска държава, посочиха от американската администрация.
Икономистите обикновено смятат митата за данък върху потребителите. Йелън каза, че някои от митата, наложени при бившия президент Доналд Тръмп, са причинили повече вреда, отколкото полза на потребителите и бизнеса в САЩ. Белият дом обаче не намали или не премахна каквито и да било мита от ерата на Тръмп при обявените във вторник нови тарифни мерки.
Но в този случай, Йелън твърди, че новите налози ще защитят развитието на сектори, които са критични за икономиката на САЩ, ще направят техните вериги на доставки по-сигурни и в дългосрочен план ще доведат до по-ниски цени за продуктите, които произвеждат.
"Много е важно да защитим нашите работници и фирми в тези стратегически сектори от типа дъмпинг, който се получава, когато Китай развие огромен свръхкапацитет в тези области", каза тя.
По отношение на електрическите превозни средства, които Китай произвежда много по-евтино от САЩ, финансовият министър каза, че "с течение на времето, докато нашите фирми придобиват опит в производството на тези автомобили, цените ще падат".
Китайските власти заявиха, че възнамеряват да отговорят на действията на САЩ с "решителни мерки", но без да предоставят подробности за това какво биха предприели.
Йелън каза, че се надява Пекин да отговори "по рационален начин" на това, което тя нарече много целенасочен набор от действия.
"Имаме дълбоки търговски и инвестиционни отношения с Китай. Смятаме, че по-голямата част от тях са от полза както за Америка, така и за Китай, и по-голямата част от тях са безпроблемни и непротиворечиви".