Какви лабораторни изследвания и тестове си правим за вирусни и бактериални инфекции?
Какви сезонни заболявания преобладават в момента и защо пикът им се измести?
Стихва ли епидемията от коклюш и каква е последната статистика през 300 лабораторни пункта в страната?
Защо има ръст на тестовете за коклюш при малките деца?
Кога е подходящо да си пускаме тестове за вирусни заболявания и за антитела?
Как да разчитаме правилно лабораторните си резултати?
Тестват ли се хората днес все повече - темите в този епизод на подкаста на БНР "В центъра на системата".
Слушайте епизода тук:
Гост по темата е:
🦠 Д-р Благовеста Пенчева – водещ специалист по клинична лаборатория в страната
От разговора ще научите:
🦠 Какви вирусни и бактериални инфекции върлуват най-много в момента
🦠 Защо грип тип А и тип Б все още не отстъпва
🦠 Каква е последната статистика за развитието на коклюша според броя тестове в страната
🦠 Стихва ли заболеваемостта от коклюш
🦠 Има ли интерес от хората, за да си правя тестове за коклюш
🦠 Кои групи си правят най-често тестовете – възрастни, родители на по-малки деца или бременни
🦠 Пациентите сами заплащат тестовете за коклюш
🦠 Какви тестове могат да се направят
🦠 Кога най-рано PSR -тестът отчита наличието на бактерията за коклюш
🦠 Кога е добре да се направи тест за антитела за коклюш
"Последните два месеца доста необичайно за месец май, доста пациенти се тестват за грип, коклюш, скарлатина и като цяло отчитаме по-висок процент заболеваемост спрямо същия период за миналата година, каза за БНР д-р Благовеста Пенчева – водещ специалист по клинична лаборатория в страната.
"Може би това е една "опашка" от пандемията, когато нямахме толкова контакти и сега се формира един пул от пациенти, които нямат имунитет срещу тези непрекъснато циркулиращи и променящи се вируси, какъвто е грипът. Другият феномен е, че сега след пандемията, хората се тестват много повече. Това важи и за тестването на малките деца от техните родители. Обемът от тестове, който правехме преди пандемията за скарлатина или инфлуенца, не е толкова голям, колкото е сега.
В момента преобладават положителните резултати за заболеваемост от грип тип А и грип тип Б. Най-често хората си правят бързи комбинирани тестове за грип и Covid, като резултатът излиза за един ден. В рамките на появата на първите симптоми и седмица след това е подходящо да се направи теста за грип, поясни още д-р Пенчева.
"В момента обстановката по отношение на коклюша малко се поуспокои. За децата болестта е наистина много тревожна, защото първоначалните симптоми са с пристъпна кашлица предимно през нощта, детето не може да си поеме въздух или поема рязко и звучно, затова и родителите ги тестваха много.
Имахме преди месец до 30 % положителни и нагоре, но сега са около 15 % положителните за коклюш. Това също не е малък процент, като аз смятам, че вече хората станаха по-разумни и се тестват при изявена клинична картина на пациента.
Тези 15% са от пробите на деца от детските ясли и градини, много малко и за щастие са положителни тестове при бебета под годинка.
При коклюша седмица до 10 дни пациентът може да е положителен, без да има симптоми. Същия период след развитие на симптомите може да се направи тест за коклюш. В момента, в който се започне антибиотична терапия, тестът може да даде отрицателен резултат.
При коклюша не е толкова съществено това, че пациентът вдига температура, кашля, както е при грип - при грипа обикновено започва рязко, с болки в мускулите, висока температура, при коклюша тези грипоподобните симптоми са по-слабо изразени. Температурата е по-ниска и освен пристъпната кашлица, при възрастните пациенти се наблюдава и главоболие, съобщи още д-р Пенчева.Около 1300 са случаите на коклюш в България
Очаквам вашите сигнали, коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg
Всички епизоди на подкаста ще намерите:
Apple Podcasts през iTunes