Петролните фючърси се търгуват без съществени изменения в началото на търговията в понеделник, стабилизирайки недалеч от най-ниските нива от първата десетдневка на март, достигнати през миналата седмица, като вниманието е насочено върху ключовата среща на ОПЕК + в неделя, на която картелът ще определи политиката си за добива през втората половина на годината.
В началото на европейската търговия фючърсите на петрол Брент се повишават предпазливо с 0,2% към 82,25 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол WTI - с 0,35% към 77,93 долара за барел, след като през миналата седмица те поевтиняха рязко с 2-3%, достигайки най-ниски ценови дъна от 11-ти март насам.
Солидното поевтиняване на черното злато през предходната седмица беше провокирано от оповестените протоколи от последното заседание на Федералния резерв на САЩ, които показаха, че някои служители на американската централна банка биха били готови да затегнат допълнително лихвените проценти, ако сметнат, че е необходимо да контролират постоянната инфлация.
Вниманието на участниците на петролните пазари е насочено върху предстоящата на 2-ри юни среща на Организацията на страните износителки на петрол и нейните партньори, начело с Русия, известни като ОПЕК +, като най-широко разпространени са очакванията, че петролният картел ще продължи с настоящата си политика на съкращаване на производството и през втората половина на 2024 г.
Според три източника на Ройтерс, петролните производители от ОПЕК + вероятно ще удължат досегашното доброволно съкращаване на добивите с около 2.2 млн. барела на ден и през следващата 6 месеца на настоящата година. Фактът, че срещата ще се проведе онлайн, също изглежда в подкрепа на тази прогноза за нейния изход.
Петролът сорт Брент поскъпна с около 7% от началото на 2024 г., подкрепен от постоянните геополитически рискове и съкращенията на добива с 2,2 млн. барела на ден от страна на ОПЕК +. От средата на април насам обаче петролните фючърси поевтиняха на фона на намалелите опасения за разширяване на конфликта в Близкия изток, което би довело до нарушаване на петролните доставки.
Търговията на петролните пазари в понеделник е доста тънка и неликвидна с оглед на т.нар. пролетна банкова ваканция във Великобритания и Деня в памет на загиналите във войните в САЩ, който по принцип дава началото на летния сезон за шофиране.
Графика на петрол Брент (в долари за барел)
Междувременно американската инвестиционна банка Goldman Sachs повиши прогнозата си за глобалното търсене на петрол до 2030 г. и очаква потреблението да достигне връх до 2034 г. поради потенциално забавяне на въвеждането на електрически превозни средства (EV), което ще поддържа рафинериите да работят с по-високи от средните темпове до края на това десетилетие.
Изследователският отдел на банката повиши прогнозата си за търсенето на суров петрол за 2030 г. до 108,5 милиона барела на ден от досегашната прогноза за 106 млн. барела и очаква търсенето да достигне връх от 110 млн. барела на ден през 2034 г., последван от продължително плато (без изменение) до 2040 г., се посочва в последния анализаторски доклад на GS.