Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подобряване на икономическите и потребителските нагласи в ЕС и България

През май икономическите нагласи в България и в целия Европейски съюз се подобриха за втори пореден месец, докато нагласите на потребителите достигнаха най-високи нива от повече от две години насам, показват данни от последното ежемесечно проучване на Европейската комисия.

Индикаторът за икономическите нагласи (ESI) в еврозоната се повиши през май до 96,0 пункта от 95,6 пункта през април, а в рамките на целия ЕС - до 96,5 от 96,2 пункта месец по-рано.

Подобряването на икономическите нагласи се дължи в най-голяма степен на засилване на доверието в сферата на услугите и на потребителските нагласи, но при известно влошаване в търговията на дребно и строителство и при стабилизация в промишлеността.

Сред най-големите икономики в ЕС, индикаторът ESI се подобри най-силно във Франция (с 1,5 пункта) и Нидерландия (с 1,1 пункта), при по-слабо повишение в Германия (с 0,8 пункта) и Италия (с 0,8 пункта), като в същото време индексът отбеляза спад в Испания (с 3,2 пункта) и Полша (с 1,5 пункта).

Показателят за потребителското доверие в ЕС пък се подобри през май до -13,2 пункта от -13,7 пункта месец по-рано, а в рамките на еврозоната - до -14,3 пункта от -14,7 пункта през април, като това са най-високите нива на потребителските нагласи от февруари 2022 г. насам - точно преди началото на руската военна инвазия в Украйна.

Индикаторът за очакванията за заетостта (EEI) пък се понижи в ЕС с 0,4 пункта до 101,2 пункта, а в еврозоната с 0,3 пункта до 101,3 пункта, докато очакванията за продажните цени се повишиха в промишлеността и строителството, но при понижение в сферата на услугите и тяхна стабилизация при търговията на дребно.

Индексът на икономическите нагласи за България също се повиши през май, достигайки 105,0 пункта спрямо 104,4 пункта през април.

Според ЕК има подобрение на нагласите в българската индустрия (повишение на съответния индекс до -0,4 от -1,0 пункта месец по-рано) и в сферата на услугите (до 13,2 от 12,7 пункта), както и по-сериозно подобрение в търговията на дребно (до 15,3 от 11,8 пункта), но при влошаване в  строителството (до -8,0 от -3,7 пункта месец по-рано).

Индексът на потребителското доверие в България също следва общата тенденция на подобрение в рамките на ЕС, като през май се повиши до -18,2 от -19,3 пункта месец по-рано.

Индикаторът на очакванията за заетостта (EEI) в нашата страна пък нарасна през май до 114,6 пункта от 112,4 пункта през април.

Въведеният преди време нов показател на Европейската комисия за икономическа несигурност пък спадна през май в ЕС до 17,7 от 18,1 пункта през април, а в рамките на еврозоната - до 18,3 от 18,8 пункта.

Показателят на ЕК за икономическа несигурност в България пък спадна рязко през май до -0,3 пункта от +6,6 пункта месец по-рано.

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени