Китай започна антидъмпингово разследване на вноса на свинско месо от Европейския съюз, като това е пореден ход в тлеещото търговско напрежение между Пекин и Брюксел, съобщава Блумбърг.
Китай е най-големият отвъдморски пазар на ЕС за свинско месо, въпреки че обемите на износа са намалели през последните години поради вътрешното свръхпредлагане и ниските цени. Орез 2023 г. търговията беше на стойност 1,83 млрд. долара, като най-големите бенефициенти бяха фермерите в Испания, Дания и Нидерландия.
Все пак това е малка част от общата търговия с блока, като през миналата година Китай е внесъл стоки от ЕС на стойност 282 милиарда долара, според официални данни, цитирани от Блумбърг.
Разследването, което китайското министерство на търговията каза, че е започнало в понеделник, ще се разглежда като противодействие на Пекин на подобни разследвания, провеждани от ЕС, чрез които съюзът проучват китайските субсидии в редица индустрии и ще наложи тарифи върху вноса на електрически автомобили от юли. През януари Китай обяви антидъмпингово разследване на европейско бренди.
Европейският съюз не се притеснява от това, че Китай започва антидъмпингово разследване на вноса на свинско месо и неговите странични продукти от ЕС, заяви говорител на изпълнителната комисия на блока. Пред репортери той каза, че ЕС ще се намеси по подходящ начин, за да гарантира, че разследването е в съответствие с всички приложими правила на Световната търговска организация.
Междувременно испанският министър на земеделието Луис Планас заяви, че се надява да има място за разбирателство и преговори, за да се избегне налагането на мита, след като Китай обяви, че започва антидъмпингово разследване на вноса в азиатската държава на свинско месо от Европейския съюз. Планас отбеляза, че не очаква незабавни мерки, след като Китай заяви, че разследването може да продължи до една година, предаде Ройтерс.Очакваше се Китай да предприеме ограничени и целенасочени ответни мерки срещу ЕС след последния ход на блока, като Пекин беше предпазлив, че по-стабилен отговор може да има обратен ефект. Въпреки че контрамерките могат да помогне да се разубедят по-нататъшни ходове за защита на търговията по света, опасността за Пекин е, че един твърде силен отговор би насърчил по-нататъшно т.нар. "трансатлантическо привеждане в съответствие" срещу Китай - нарушавайки усилията на президента Си Цзинпин да насърчи "стратегическа автономия" в Европа.
Селското стопанство често е плодородна почва за търговски конфликти. Китай наложи мита върху вноса на соя от САЩ в разгара на търговската война с администрацията на президента Тръмп. Неотдавнашният спор с Канбера пък включваше търговски мерки срещу австралийски ечемик, говеждо месо, памук и омари, както и вино.