4
Първо изкачване на Muchu Chhish
Снимка: Zdenek Hak
Димитър Атанасов победи в най-дългата дистанция на състезанието по планинско бягане "Трявна Ултра". Той измина 154-километровото трасе за 20:35:12 часа. При жените най-бърза беше Елена Борисова - тя постигна време 27:06:46 по тежкото трасе, с 6300 м денивелация, което включваше два пъти преминаване през билото на Стара планина и минаване през Шипка и Бузлуджа.
В 100-километровата дистанция с 4000 м изкачване първи финишира Атанас Парашкевов - 11:19:18, а при жените - Михаела Христова - 13:41:47. По 80-километровото трасе с 3000 м Д+ победиха Калоян Ангелов (мъже) - 09:10:33, и Здравка Хинова (жени) - 13:42:23.
Победител в маратонската дистанция - 42 км, стана румънецът Botond Kristály, 03:47:30. Първа при жените и четвърта в общото класиране стана Радостина Балова, която постигна време 04:25:48.
Общо 1100 планински бегачи от 34 държави мериха сили в надпреварата в сърцето на Балкана.
Снимка: Фейсбук страница на "Трявна Ултра"
Александра Тоткова постигна 15 място в Световната купа в дисциплината "трудност" в Шамони, Франция. Преди 2 седмици в Инсбрук Тоткова зае 5 място при жените.
В Австрия пък се проведе Европейската купа по трудност за юноши и двойки - там Валисия Мей зае 15 място.
Навършват се 50 години от първото пресичане на Атлантическия океан от Дончо и Юлия (Джу) Папазови със спасителна корабна лодка “ДЖУ IV”. През лятото на 1974 г. за първи път в историята на световното мореплаване спасителна конвенционална лодка с платна и без кил преминава океан. Лодката е дълга 8 м и за 63 дни преминава маршрута Гибралтар - Лас Палмас (Канарските острови) - Сантяго де Куба, като пресича Атлантическия океан. Експериментът е изключително рисков заради вида на ветроходния плавателен съд и неговите възможности за управление, а също и по отношение на навигацията.
В момента, вече на 85 години, Дончо Папазов продължава да акостира всяко лято на каравана на пристанище Царево, разказва дъщеря му Яна. Тя също участва в историческите плавания на своите знаменити родители. През 1978 г. тримата обикалят Европа с яхтата “Тивия”, когато Яна е едва на 5 години, а година по-късно започват обиколка на света, продължила 777 дни (повече от две години), в които семейството преминава успешно четири от най-трудните и опасни за плаване ветроходи места в света - Торесовият проток, Индийският океан, Нос Добра Надежда и вълните „убийци“ в Игленото течение.
На 5 юли чешките алпинисти Зденек Хак (Zdeněk Hák), Радослав Грох (Radoslav Groh) и Ярослав Бански (Jaroslav Bansky) достигнаха най-високия неизкачван връх в света (сред върховете с разрешен достъп до тях). Става дума за седемхилядника Мучу Чиш (Muchu Chhish, известен още като Batura V - 7453 м) в Каракорум, Северен Пакистан. Дълги години той беше забранен за изкачване и първите опити по него са едва през 2014 г. Досега няколко силни екипа направиха опити по него, но все без успех. Всъщност най-високият връх, на който до момента не е стъпвал човешки крак, е Gangkhar Puensum (7570 м) в Кралство Бутан, но той е забранен за изкачване, тъй като се смята от местните хора за свещен, както впрочем са били смятани преди време и Канчендзьонга, и Еверест, и други върхове, свещени за живеещите близо до тях хора.
Снимка: Фейсбук страница на Зденек Хак
Но да се върнем на чехите - през изминалите 3 години в различни състави те направиха 3 неуспешни опита на Мучу Чиш и ето, че търпението и упоритостта им бяха възнаградени в четвъртия им опит. И тримата изкачили се сега са силни алпинисти. Радослав Грох има преди това един “Златен пикел”, Зденек Хак - два, а Бански участва с Хак преди две години в успешната експедиция до неизкачвания връх Чумбу (Chumbu, 6859 м) в Непал. Хак и Бански са автори и на премиерното изкачване на Северната стена на Kangchung Shar (6063 м), а Хак и Грох миналата есен изкачиха по нов маршрут от запад шестхилядника Cholatse (6440 м).
Сега тримата са обединили усилия и са започнали на 1 юли изкачването на Мучу Чиш по южното му ребро, след това - към главния ръб, а после - на запад, с 4 бивака, и на 5 юли предиобед са достигнали връхната му точка, след което са слизали още 1 ден до базовия си лагер. Маршрутът им до върха е бил 20 км дълъг, с близо 3700 м денивелация, съобщава в профила си Зденек Хак.
Снимка: Фейсбук страница на Зденек Хак
Трима японци изкачиха по нов маршрут шестхилядника Nevado Китараху (Quitaraju, 6036 м) в Кордилера Бланка, Перу. Линията се казва “Dream House”, 1240 м (M6, AI5+, A2, R/X, VI), а нейни автори са Keisuke Ohkura, Kazumasa Ostubo и Yudai Suzuki. Тя минава по Южната стена и Южното ребро на върха. Направени са 4 бивака, а слизането е било по Северната стена, пише Planetmountain. Според информацията от японците нито едно от 30-те въжета не е било лесно, единият от тях е паднал 15 метра на техничен участък, но тримата са съумели да преодолеят трудностите и да завършат успешно начинанието си.
---Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
, за да научите най-важното от деня!