Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 1 до 4 август 2024 г.

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

Музикантите Георги Вълчев и Никола Таков разказаха в "Радиокафе"

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк.

С идеята да направят фестивал, търсейки подходяща локация, той и съпругата му Лора обикалят България. Препоръчват им село Ковачевица, където има голямо читалище.

"Видяхме читалището, с прекрасна акустика, но още като влезеш в самото село, веднага те грабва със своята красота“, споделя музикантът. 

"Още в първия сезон на фестивала представихме елитарни произведения – Квартет за Края на времето (Оливие Месиен) и други подобни, но залата беше пълна, когато излязохме за първи път и днес хората продължават да идват. Мисля, че правим нещата които искаме, по начин, по който искаме и това се оценява по някакъв начин“, допълни той.

"Колкото и да е красива Ковачевица, там не минават много хора, така че да напълнят залата и в началото това беше едно от притесненията ни, но нашата публика идва специално за фестивала и ние сме й много благодарни“, споделят още организаторите.

Фестивалът помага на местната общност.

Сградата на читалището с прекрасна акустика датира от 60-те години. Нуждата от ремонт е неизбежна и с общи усилия те го осъществяват.

“Събрахме пари за цялостно пренапряване на покрива, успяхме да направим кампания за ремонтиране на целия покрив, а след това създадохме дружество, занимаващо се изцяло със сградата и всяка година успяваме по нещо да поправим“, сподели цигуларят Георги Вълчев.

Успяват да спечелят доверието на местните, които в началото ги гледат с подозрение.

"Като видяха, че имаме грижа към мястото и колко хора идват специално, за да го видят, отношението им се промени коренно“, разкри Георги Вълчев.

Магията на фестивала е еднакво силна и за музикантите, и за публиката.

“Отиваме там една седмица по-рано, преди началото на фестивала, в един момент на усамотяване, за да сме един с друг за репетиции. Този процес на уединение, това чувство остава и някак си се предава след това и на публиката“, посочи той.

Фестивалът ще се открие на 1 август с концерт в Гоце Делчев, където от самото си създаване, инициативата получава подкрепа. Локацията в града е Неврокопската митрополия, а на 2-ри, 3-ти и 4-ти август, концертите продължават в село Ковачевица.

В основата на фестивала “Неотъпкана пътека“, стоят космополитни личности. Освен цигларя Георги Вълчев, който от много години живее в Ню Йорк, съпругата му Лора Чекоратова, са и Никола Таков, също цигулар, живеещ в Испания,  Мариана Карпатова, в Ню Йорк, Ню Джърси, която организира и вокални лагери за деца, които се възпитават и в дух на доброволчество в полза на местните хора. Не на последно място в борда на фестивала е и композторът Добринка Табакова от Лондон.

От години музиканти организират и "Български вечери в Ню Йорк“, които тази година ще отбележат 20 години.

Тази година фестивалът "Неотъпкана пътека“ получава финансиране да представи три нови произведения от български композитори.

"Композиторите са Лора Алахмат, Петър Керкелов и Светлин Христов, които гостуваха на фестивала миналото лято. Запознахме се с тях, видяха какво правим и как го правим, вдъхновиха се и написаха три произведения за нас, които ще представим“, каза още Георги Вълчев.

От Памплона, Испания в разговора се включи цигуларят Никола Таков, който сподели своето усещане към фестивала "Неотъпкана пътека":

"Това е нещо, което е в главата ми цяла година, нещо което чакам да дойде през лятото. Знам, че това е нещо, което е наше и този факт го прави най-важнотото от артистична гледна точка към всичко, с което се занимавам в момента“. 

Още интересни аспекти за организацията, програмата, произведенията и композиторите, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна