Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МАЕ има за цел да стабилизира цените на втечнения газ с план за споделяне на информация

Снимка: Ройтерс

Международната агенция по енергетика (МАЕ или IEA) се стреми да създаде механизми за стабилизиране на цените на природния газ и да улесни продажбата на излишните доставки на нуждаещи се страни, тъй като руската война в Украйна продължава да притиска световния пазар, съобщи преди дни новинарската агенция Nikkei Asia.

Пазарът на втечнен природен газ (LNG) е по-малък от този на суровия петрол, като голяма част от горивото се продава в извънпазарни сделки. LNG, който е от решаващо значение за енергийните нужди на страни като Япония, също е по-труден за съхранение, което води до по-голяма нестабилност на цените.

МАЕ обяви, че още тази година ще създаде орган, който да споделя и анализира информация относно закупуването и очакваното търсене на природен газ в различни страни и да издава препоръки към 31-те страни членки на базираната в Париж агенцията.

Членовете на МАЕ, които включват САЩ, Япония и големи европейски страни, са отговорни за около 40% от световното потребление на газ през 2023 г., според британската индустриална група Energy Institute. По-голямата прозрачност на тяхното предлагане и търсене на синьото гориво може да подобри предвидимостта, като ограничи прекомерната нестабилност на цените на LNG и намали разходите за доставки.

МАЕ също така ще обмисли изграждането на рамка за членовете с излишни доставки за споделяне на LNG по време на извънредни ситуации със страни, изправени пред недостиг.

Много европейски страни складират природен газ, използвайки подземни хранилища в стари газови находища. Рамката може да позволи на тези съоръжения да подписват споразумения за доставка на страни, които разчитат изцяло на внос, като Япония, където правителството насърчава частния сектор да осигури допълнителни доставки на LNG в случай на криза.

Природният газ отделя по-малко въглероден диоксид от въглищата и е доста силно търсен в страни, полагащи усилия за декарбонизация, като САЩ и Япония. Въпреки, че от началото на годината цените на втечнения газ паднаха далеч под рекордните им върхове, достигнати след началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г., настоящите цени на LNG са повече от два пъти по-високи от средните за последните пет години.

Докладът на МАЕ в началото на годината за газовия пазар отчете цена на газовите фючърси на нидерландския хъб TTF, европейския еталон, на 2,5 пъти на средната между 2016 г. и 2020 г. Азиатските спот цени на LNG пък бяха над два пъти над средните за същия период.

Междувременно, през днешната търговия газовите TTF фючърси се търгуват около нивото от 32 евро за мегаватчас (MWh), оставайки близо до най-ниските си нива от средата на май, поради достатъчно високите нива на съхранение в Европа и намалено регионално търсене.

Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)


В момента газовите хранилища в ЕС са пълни средно на около 80% по време на летни пикове. Газовите потоци от Норвегия се възобновиха стабилно, без необходимост от неочаквана поддръжка на съоръженията поради ваканционния сезон.

Нарастването на производството на енергия от вятърни паркове също спомогна за намаляване на търсенето на газ от електроцентралите.

Въпреки това, потенциални рискове като намалени руски газови потоци по тръбопровода през Украйна или скок в търсенето на газ в Европа могат да доведат до увеличение на цената.

От особен интерес е ситуацията в голямото съоръжение за втечнен газ Freeport в Тексас, САЩ, където операциите бавно се възобновяват след спиране преди урагана "Берил". В същото време планираната поддръжка на френския LNG терминал Montoir беше удължена до 1 август, отлагайки предишната дата за рестартиране на 22 юли. 

По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени