Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Тъмен кислород" се произвежда в дълбините на океаните без участието на светлина

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Учени обявиха, че са открили "тъмен кислород", който се произвежда в дълбините на океана от бучки метал на дъното и без използването на светлина.

Около половината от кислорода, който дишаме, идва от океаните. Преди последното откритие обаче се смяташе, че той се произвежда от растения във водата, които фотосинтезират - процес, за който се изисква светлина. На дълбочина от 5 километра обаче слънчева светлина не прониква, а кислородът се произвежда от т.нар. конкреции - метални топчета с големина на картоф, които разделят морската вода на водород и кислород.

Професор Андрю Суийтман от Шотландската асоциация за морска наука разказва пред Би Би Си, че за първи път станал свидетел на производството на кислород при пълна тъмнина през 2013 г. В началото обаче игнорирал откритието, защото не можел да повярва, че е възможно. Сега информация за него е публикувана в научния журнал за геология към списание "Нейчър".

Според учените металните конкреции произвеждат кислород, защото могат да функционират като батерии. Те успяват да създадат електрически ток, който води до процеса електролиза и разделя молекулите на морската вода на водород и кислород. Изследователите смятат, че същият процес, който не изисква светлина, нито биологични функции, може да се случва на други луни и планети, така че средата там да е богата на кислород и подходяща за живот.

Няколко минни компании искат да събират въпросните конкреции, защото са с високо съдържание на метали като кобалт, никел, мед и манган. Всички те се използват за батерии, смартфони, соларни панели и вятърни турбини.

Но специалисти се опасяват, че това може да попречи на новооткрития процес, както и да нанесе щети на морските организми, чието съществуване зависи от кислорода, произвеждан от металните елементи. Над 800 учени от 44 държави вече подписаха петиция, в която подчертават рисковете за околната среда от планираните минни дейности и призовават те да бъдат поставени на пауза.

Нови видове биват откривани в дълбините на океана през цялото време и често се посочва, че за океанските дълбини знаем по-малко, отколкото за повърхността на Луната, припомня Би Би Си.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени