Икономическите санкции, наложени от Запада на Русия, ще останат в сила "десетилетия", дори ако има мирно уреждане на военния конфликт в Украйна, заяви в петък високопоставен служител на руското външно министерство, цитиран от агенция Ройтерс.
Русия се превърна в най-санкционираната страна от Запада след нахлуването ѝ в Украйна през февруари 2022 г., изпреварвайки Иран и Северна Корея. Въпреки натиска икономиката на Русия нарасна с 4,7% през първата половина на тази година.
"Това е история за десетилетия напред. Каквото и да е развитието и резултатите от мирното уреждане на Украйна, това всъщност е само претекст", посочи Дмитрий Биричевски, ръководител на отдела за икономическо сътрудничество във външното министерство.
"Санкциите бяха въведени много по-рано. Тяхната крайна цел е нелоялна конкуренция", каза той на дискусионен форум в Москва.
Панелът, озаглавен "Санкциите срещу Русия - напред към безкрая?" беше част от по-широк дебат в руската политика и бизнес за това дали Москва трябва да работи за облекчаване на санкциите или да ги приеме като дългосрочна реалност и да се научи да ги заобикаля.
Руският президент Владимир Путин заяви, че премахването на всички санкции, наложени на Русия, ще бъде сред неговите условия за мир. Много руски бизнесмени лично са недоволни от санкциите, но се страхуват да не загубят богатството си, ако се противопоставят на Путин или на висшите военни и разузнавателните служители по време на войната.
Миналата седмица милиардерът Олег Дерипаска се сблъска с реакцията на т.нар. "ястреби", след като направи рядко антивоенно изявление, описвайки конфликта като "откачен" и призовавайки за прекратяване на огъня без предварителни условия.
Биричевски каза, че санкциите имат някои ползи, принуждавайки Русия да преструктурира икономиката си и да произвежда повече стоки с добавена стойност, които преди са били внасяни от западните страни.
"През 90-те години на миналия век смятахме, че ако имаме петрол и газ, можем да купим всичко останало в чужбина. Сега не можем да купим това", отбеляза той и предупреди, че "спиралата на санкциите" ще продължи да причинява повече болка, тъй като западните регулатори се насочват към сектори, които все още не са санкционирани.
Западни официални служители са упражнявали натиск върху търговските партньори на Русия, заплашвайки да отрежат достъпа им до западните пазари, ако си сътрудничат с Москва, добави Биричевски.
Той каза, че Москва споделя стратегии с други санкционирани страни като Иран, Северна Корея и Венецуела, целящи да създадат международна "антисанкционна" коалиция, която да устои съвместно на западния натиск.