Чрез форум, изложба и трансформация на вътрешния двор на УАСГ до 6 октомври може да бъдат разгледани историята и проблематиката на архитектурното образование у нас.
Събитието е озаглавено "Education works" и е инициативата на фондация „Underschool“, която работи за подобряването на архитектурното образование чрез изследвания, намеси и взаимодействие с периферни формати, институции, организации и личности.
"Събитието е по повод 80-годишнината на УАСГ, която беше през 2023 г. За да видим докъде сме стигнали, трябваше да се проследи цялата история на университета (ИСИ, ВИАС, УАСГ). Форумът набляга повече на настоящето и бъдещето - разказаха пред БНР-Радио София Дана Пейчинова и Диана Манолова от платформата „Underschool“. - Архитектурното ни образовани има строги традиции, от които не може да се откъсне, но не може да се каже дали това е добре или не."
Изложбата може да бъде разгледана до 6 октомври. Тя изследва как се е формирало архитектурното образование в България, предоставя информация, отворена за множество интерпретации, и подпомага диалога между посетителите по 5 теми: преподаватели, студенти, пространства, събития и промени.
Те са разгледани в две изложбени части - „Линията на времето“ (30 метра) в двора на УАСГ и „Архивът“ в сградата на университета.
За източници са ползвани годишници на университета, държавния архив, печатни издания и други. Взети са интервюта от бивши и настоящи преподаватели.
Темата на днешния ден е "Институции", довечера ще се проведе дискусия.
На 1 октомври предстои ден за студентите.
Чуйте разговора на Данаил Конов.