Специалностите са традиционни, някои от тях с над 80-годишна история, каза пред Радио София зам.-ректорът по учебната дейност проф. Жулиета Манчева.
„Заложили сме на традицията, на качеството и на връзката с практиката. По-голямата част от нашите специалности са от регулирани професии. Регулираните професии са тези, за упражняването на които се изисква притежаването на определена професионална квалификация. При нас се изисква и членство в професионална организация, което предполага и гарантира образователния процес в съответствие със специфични наредби в тази област“, обясни проф. Манчева.
Тя добави, че новостите се вплитат в съществуващите дисциплини. Преди две години в университета е създадена и нова магистърска програма „Опазване на културното наследство“.
„Създадени са и две уникални лаборатории, свързани с реставрация и консервация, и с документиране по отношение на недвижимото културно наследство, така че осигуряваме възможност за добро обучение в тази област, защото има нужда от такива кадри“, посочи проф. Жулиета Манчева.
Според нея голям проблем при кандидат-студентите са пропуските, които натрупват в средното образование.
„Тази учебна година извикахме първокурсниците по-рано и проведохме подготовка по училищна математика, за да улесним колегите, които преподават специализирани дисциплини, просто защото децата имат липси и то в областта на математиката“, изтъкна проф. Манчева.
Тя посочи, че УАСГ работи в посока развитието на качествени и съвременни учебни лаборатории. Дипломите на завършилите университета се признават навсякъде в Европа, каза проф. Жулиета Манчева.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.