“Тази изложба проследява отраженията, които европейски художествени направления оставят върху българското художествено изкуство от Освобождението до средата на ХХ век.
Това е основният акцент на изложбата, т.е. когато след Освобождението младото българско изкуство започва да се формира, излизайки от лоното на късновъзрожденската традиция, към кои направления се ориентират българските художници, какво в тях ги привлича, какви са пътищата, по които тези направления проникват в българското изкуство и как българските художници и младото българско изкуство всъщност се съпоставят и съизмерват с европейския модел.
Това беше основната цел при проучването на художествения материал, който е представен в изложбата", обяснява Любен Домозетски, изкуствовед и куратор на експозицията.
По думите му, в изложбата са се появили много знакови творби и интересни автори, както и далеч по-слабо познати произведения и автори, за които дори той познава слабо. “Оформи се една доста сложна и преплетена от връзки между имена, художествени центрове, тенденции, направления, произведения, съдби”, допълва Домозетски.
Изложбата е огромна като количество произведения и автори, но основното послание е свързано с това какво е възприятието на българските художници относно европейския опит и модел в периода от края на XIX и първата половина на ХХ век.
В експозицията могат да бъдат проследени и различните тенденции в българската живопис. Първата е преминаването от късновъзрожденското изкуство към светското изкуство, обяснява кураторът на изложбата и допълва, че това е била много радикална промяна. По-късно проникват и нови направления като импресионизъм и експресионизъм, които са свързани със стремежа за предаване на състояние.
Успоредно се развива и друга тенденция, силно повлияна от сецесиона и символизма, а това е свързано и с актуалния през 20-те години на ХХ век въпрос за родното в нашето изкуство.
В експозицията могат да се видят творби на Никола Петров, Никола Танев, Гошка Дацов, Борис Георгиев, Иван Милев, Николай Райнов, Иван Лазаров, Кирил Цонев, Иван Ненов, Сирак Скитник и др.
Чуйте целия увлекателен разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.