Фокус върху иновациите в образованието, социално-емоционалното обучение, изкуствения интелект и лидерството в учебната среда ще бъде поставен на 8 и 9 ноември в София, когато ще се проведе Националната конференция „Умения за иновации в образованието“.
Организирано от Център за творческо обучение, събитието ще събере над 500 директори на училища, учители, образователни експерти, институции и други заинтересовани страни, които ще обменят опит и идеи за бъдещето на българското образование.
Поканени са министри, представители на учителски синдикати и работодателски организации от сферата на образованието. Домакин на проявата е Столичната община.
"През миналогодишната конференция във фокуса бяха технологиите, сега решихме, че не бива да изостава от вниманието ни социалното и емоционалното учене. Този път поставяме в центъра човека – учителя, ученика. Те да са важните, да не са цифри в статистиката и докладите. Да видим какво се случва с тях като личности в училището като екосистема", отбеляза пред БНР-Радио София Станислав Христов, мениджър "Бизнес развитие" в Център за творческо обучение - организатор на форума.
"Хубаво е да работим за това, учителите да се чувстват по-спокойни с технологиите. Да ги използват. Да не ги чувстват като враг. Вместо учители и ученици да се крият, да ги използват по правилния начин. Екраните са навсякъде около нас. Да направим така, че технологиите да бъдат средство за образование – коментира Антония Костова, преподавател по графичен дизайн в столичното 51-во СУ "Елисавета Багряна". Миналата година тя е участвала на конференцията е тази ще бъде лектор. – В нашето училище в по-малките класове не са разрешени смартфоните, но в горните класове дори насърчаваме учениците да ги ползват за образователни задачи."
Сред акцентите на конференцията на 8 и 9 ноември ще са:
През втория ден на конференцията е предвидено представяне на ключови данни и инструменти за социално и емоционално образование; сесии, посветени на предучилищното и началното образование (ще бъдат показани първата психомоторна стая в българска детска градина, обучения за дизайн мислене и социално-емоционални умения); работилници в AI LAB; теми, свързани с технологии, STEM, иновации и изкуствен интелект.
Чуйте още по темата в разговора на Гергана Пейкова.