Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спад на приходите на Саудитска Арабия от износа на петрол до най-ниско ниво от повече от три години

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Приходите на Саудитска Арабия от износ на петрол се сринаха до най-ниското си ниво от повече от три години, тъй като бавният растеж на търсенето натежава върху цените на важната енергийна суровина, съобщава агенция Блумбърг.

Приходите от продажбата на суров петрол и рафинирани продукти са спаднали до 17,4 млрд. долара през август, което е намаление с 6% спрямо предходния месец, според държавната статистическа агенция на страната. Това е най-ниското ниво на месечни приходи от юни 2021 г. насам.

Икономиката на Саудитска Арабия все още до голяма степен зависи от приходите от петрол за растежа си, още повече сега, когато страната се е заела с амбициозен план за разширяване на своите технологии, туризъм и производствени индустрии. Огромните инвестиции, необходими за реализиране на плана на престолонаследника Мохамед бин Салман за трансформиране на икономиката, разчитат на приходите от петрол за финансиране на инициативи, насочени към намаляване на зависимостта от приходи от продажбите на въглеводороди.

Това усилие беше усложнено от падащите цени на петрола и по-ниското производство. Петролът Брент, който се използва като глобален бенчмарк, се понижи с около 1% от началото на годината досега и се търгува 75 долара за барел. Растежът на потреблението на петрол е бавен, особено в Китай, който един от най-важните пазари, докато новите доставки от страни като САЩ - сега най-големият производител в света - изпреварват растежа на търсенето и натежават върху цените.

Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, известни като ОПЕК +, ограничиха производството, за да подкрепят пазара и цените на черното злато. Това ограничи количеството суров петрол, което Саудитска Арабия, лидерът на алианса, може да продаде. Групата ОПЕК + е настроена да отмени някои от тези съкращения на добивите през декември, въпреки че оставя отворена вратата за запазване на тези ограничения, ако е необходимо, за да се избегне свръхпредлагане на т.нар. "черно злато".


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени