Никола Калистрин и Верадина Начева победиха в пилотното издание на състезанието "Вертикален Руй" - планинско бягане в дисциплината "вертикален километър" и изкачване на връх Руй, със старт от село Зелениград, община Трън. Трасето беше 4 км дълго, с 930 м положителна денивелация. Калистрин го измина за 37:58 минути, а Верадина - за 52:54. Организатор - Трънското туристическо дружество.
По същото време край крумовградското село Ковил се проведе състезанието, наречено
"Надбягване в Източни Родопи". Там имаше 4 дистанции, най-дългата от които - 67 км, с 2500 м денивелация. Победиха Николай Пасков при мъжете, с време 7:00:11, а при жените - Нурджан Кадир и Мая Танева, които постигнаха еднакво време - 10:44:52.
Подробни резултати - тук.
Очакваме резултати от провелия се край Сливен планински маратон "Хайдушки пътеки", кръг от Държавния календар по скайрънинг. Трасето е с дължина 41,5 км и с положителна денивелация 2500 м.
Двама катерачи записаха нов рекорд да скоростно преминаване на т.нар. Тройна корона в Йосемити. Тя включва 3 класики - "Носът" по Ел Кап, Северозападна стена на Халф Доум и Южната стена на Маунт Уоткинс, като те трябва да бъдат изкатерени за по-малко от 24 часа. В числа изглежда така - 2448 м катерене и 77 въжета, плюс 30 км ходене. Танер Уониш (Tanner Wanish) и Майкъл Вейл (Michael Vaill) са успели за 17 часа и 55 минути, като са подобрили доесегашния рекорд на Брад Гобрайт и Джим Рейнолдс с цели 35 минути. Така те са станали едва десетата свръзка, успяла да завърши Короната, пише Explorersweb. Още по-впечатляващото е, че Уониш е започнал да се катери преди 5 години, а двамата с партньора му са се запалили по бигуол катеренето преди 3 години.
С катерачна среща Алпийският клуб в Пловдив отпразнува новия обект за скално катерене “Процепа”. Той се намира над село Руен и на него има над 20 спортни маршрута с категории от 4с до 7b.
Във Варна се проведе Балканска купа по спортно катерене в дисциплината “трудност” за деца, утре пък там ще има Балканско първенство в същата дисциплина за юноши и девойки. Участваха над 200 катерачи.
За нова експедиция на Атон съобщи доайенът на спелеологията у нас Алексей Жалов. Започналите през 2007 г. проучвания на пещерите на Света гора Атонска са били замразени заради изследвания около Свещари и Ракитово. Досега са организирани 17 експедиции на Атон, при които са открити, проучени и картирани 240 естествени и изкуствени подземни обекта - пещери и манастирски съоръжения. В началото на миналия месец трима членове на Българското пещерно дружество - Жалов, Ваньо Гьорев, Мирослав Георгиев, и гъркът Константинос Баколитцас от атинския клуб „СЕЛАС” са започнали ревизия на откритите в предишни години обекти край манастирите “Св. Павел”, “Св. Дионисий” и “Св. Григорий”, както и пещери в югоизточната част на полуострова. Начинанието е включвало събиране на образци от пещерната фауна, но акцентът е бил върху осъществяването на аудио-записи на излъчваните сигнали от прилепи - оказва се, че никой досега не е бил изследвал прилепите на Атон и българите са пионери в това.
В началото на месеца, с Национален сбор при пещерата “Орлова чука” край русенското село Пепелина, бяха отбелязани 95 години организиранопещерно дело в България.
От Пещерния клуб “Под РъБъ” пък съобщиха тази седмица, че започва нова експедиция в пещерата Кита Гачешина в Хърватия.
28-годишен парашутист загина, а друг - на 37 години, пострада тежко след скок с парашут от балон с горещ въздух край Ботевград. Балонът няма летателна годност и регистрация, съобщиха от ГД "Гражданска въздухоплавателна администрация". Инцидентът стана в района между селата Литаково и Новачене. В балона са били също парапланерист - той също е скочил, но не е пострадал, както и собственикът на балона. По време на инцидента в района е имало мъгла. По случая е образувано досъдебно производство.
Идната сряда посолството на Франция и Френският институт в България, в партньорство със световноизвестния полярен институт “Пол-Емил Виктор”, Българския антарктически институт, Софийския университет “Св. Климент Охридски” и БНТ, представят събитието „Научни предизвикателства в Антарктика. Опитът на българските и френските полярни експедиции“. Мястото на срещата с българските антарктици и техните френски гости е Френският институт в София, на 30 октомври, от 18 ч.
Книгата "Западният гребен на Еверест" на големия български алпинист Николай Петков излезе от печат. Нейното представяне ще бъде идната седмица - в София, а в края на ноември - и на Банско филм фест, където Петков и неговият партньор по свръзка от "Еверест 1984" Кирил Досков ще имат презентация.
---
, за да научите най-важното от деня!