Германия се нуждае както от структурни реформи, така и от повече инвестиции в публичната инфраструктура, за да преодолее рецесията, заяви ръководителят на Европейския департамент на Международния валутен фонд - Алфред Камер в интервю за Sueddeutsche Zeitung, предаде Ройтерс.
"Без функционираща инфраструктура не може да има продуктивна икономика", посочи той пред немското издание.
Според Камер, за да се мобилизират повече средства, също така би имало смисъл да се преразгледат настоящите кредитни правила, валидни в Германия.
"Ние от МВФ вече изчислихме това преди известно време: т.нар. "дългова спирачка" може да бъде отпусната и съотношението на държавния дълг (към БВП) ще продължи да спада".
Финансовият министър Кристиан Линднер многократно настоя правителството в Германия да се придържа към дълговата спирачка, която ограничава бюджетния дефицит до 0,35% от брутния вътрешен продукт, въпреки прогнозата за икономическа рецесия (свиване на БВП) за втора поредна година и перспективата за муден растеж.
От друга страна, министърът на икономиката Роберт Хабек наскоро предложи фонд от няколко милиарда евро за стимулиране на инвестициите и подобряване на икономическия растеж.
Запитан дали Линднер или Хабек са били прави в основния спор на германското правителство, Камер от МВФ отговори, че "ще се спечели много, ако политиците ясно информират каква е тяхната стратегия в средносрочен и дългосрочен план".
"Това е особено вярно за благоприятното за климата преструктуриране на страната. Компаниите ще инвестират, само ако знаят какво ще се случи през следващите 10 до 15 години", отбеляза директорът на Европейския департамент на МВФ.