Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доклад препоръчва евроразузнаване и засилване на военното производство на ЕС

Саули Нинистьо
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Наблюдаваме нарастваща заплаха от военна агресия пряко срещу страна членка на ЕС.

Предупреждението, отправено от бившия финландски президент Саули Нинистьо, се съдържа в неговия доклад за засилването на гражданската и военна подготовка и готовност на Европа. Той бе изготвен по поръчка на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Други заплахи за ЕС, според доклада, са все по-наглите хибридни кампании, включително опасността от големи кибератаки и саботажи. Съюзът и неговите страни членки все още не са напълно подготвени за най-лошите сценарии за междусекторни или многоизмерни кризи, смята Нинистьо. В доклада са очертани начини за противодействие.

Трябва да бъде увеличен и капацитетът на Европа за осигуряване на средносрочна и дългосрочна подкрепа за Украйна. Това означава по-нататъшно увеличаване на капацитета на военното производство.

ЕС трябва да бъде готов да запълни възможните "дупки" в случай на намаляване на военната помощ от страна на САЩ, като тук очевидно се визира евентуална победа на Доналд Тръмп на президентските избори.

Увеличаването на зловредните дейности на територията на ЕС показва все по-наглия и агресивен вид на хибридните дейности от страна на Русия и други вредни играчи, се подчертава в доклада. За целта е необходимо постепенно засилване на европейските разузнавателни структури към създаването на пълноценна служба на ЕС за сътрудничество в сферата на разузнаването.

Трябва също да бъде засилен капацитетът на ЕС за "възпиране чрез недопускане". Това включва съвместни действия, които да затруднят в най-голяма степен враждебните разузнавания да действат в общността. Зловредните играчи могат да се възползват от различията в контраразузнавателните практики на страните членки, законите и недостатъчното споделяне на трансгранична информация.

Необходимо е и създаване на мрежа против саботажите, за да могат страните членки да отговарят на тях и да ги предотвратяват.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна