Екземпляр от първото издание на Рибния буквар (Буквар с различни поучения 1824 г.) на д-р Петър Берон беше показан в залата на Взаимното училище "Св. св. Кирил и Методий" (Килийното училище) в Кюстендил.
Поводът е Денят на народните будители и 200-годишнината от изданието на настолната книга за българите, която отдавна не е само Буквар.
Екземплярът е притежание на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".
Бяха показани и следващи издания от фондовете на Регионалната библиотека и на Държавния архив – Кюстендил.
Беше показан и филм за непреходната книга - Буквар, за личността на д-р Петър Берон, възрожденец и повече от будител.
Присъстваха кметът на общината инж. Огнян Атанасов, областният управител инж. Александър Пандурски, директори на регионални културни звена, възпитаници на Основно училище "Проф. Марин Дринов" и членове на клуб "Млад възрожденец", историци и граждани.
Лекция изнесе Виктория Рахилова от Националната библиотека:
"Рибния буквар излиза в 7 издания в периода от 1824-та до 1862 година. С всяко следващи издание Берон внася нови пояснения, видоизменя, допълва структурата на учебника. Рибнияj буквар е и първата българска илюстрована книга", посочи тя.
Вълнението на дошлите на срещата изрази кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов:
"За мен наистина е едно огромно вълнение в навечерието на Деня на народните будители и 200-годишнината от създаването на Рибния буквар да посрещнем тази ценна, бих го нарекъл - свята книга, именно оттук - в сградата на взаимното училище. Виждате как естествено стои в тази сграда. Нямаше стои по този начин в никоя друга сграда в Кюстендил", саза кметът.
Снимки - Кирил Фалин.
По публикацията работи: Мария Йорданова
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!