Часове преди световноизвестният цигулар Васко Василев да излезе на сцената за разпродадения преди повече от месец концерт, ученици от столични гимназии ще имат шанса на 5 ноември да посетят безплатната прожекция в НДК на документалният филм „Vasko & The Violin“.
Идеята е на авторите и продуценти на филма – телевизионните журналистки Лора Крумова и Мария Йотова.
В лентата камерата на Добромир Иванов проследява и улавя българския музикант в продължение на година в цялата му динамика между Лондон, София, Токио, Милано, Видин, Валенсия. За първи път ще бъдат излъчени кадри от детството на имения цигулар в „Люлин“, обучението му в Москва под ръководството на проф. Майа Глезарова и началото на бягствата от дома, но с цигулка в ръка.
"Будителите за мен са тези хора, които събуждат сетивата ми, отварят врати, които са били затворени. Васко Василев е именно такъв", дефинира пред БНР-Радио София Лора Крумова.
"Будителите имат вътрешна необходимост за промяна, за подобряване на средата и света около тях. Те пръскат светлина. Правят нещата, защото смятат, че така трябва – отбеляза Мария Йотова. – Искахме и ученици, млади хора да се срещнат с Васко Василев, с неговата история и музика. Всъщност тази история не е само негова. Надяваме се това да е само началото, с Лора смятаме да продължим да се занимаваме с документалистика."
Васко е момче от един краен квартал, който достига покрива на света. Пътят му не е само нагоре. Учили са го със строгост да обича и да не се страхува от изискванията. Калèн в социалистическия блок, но попадайки на Запад, той комбинира най-хубавото от двата свята, разказа Крумова.
Студентът по журналистика Павел Стоев, който също присъства в студиото, провокира дамите с въпроса как би възприел съвремието ни някой будител от миналото.
Според Лора Крумова будителите са сред нас. Има ги и днес.
Номинирайте ги за кампанията „Будител на годината“ на БНР, апелира водещият на „Радиокафе“ Даниел Ненчев.
Чуйте разговора на тримата журналисти.