Поскъпването на щатския долар с оглед на все по-ясно очертаващата се победа на Доналд Тръмп в президентската надпревара в САЩ води до понижения в голяма част от стокови пазари - от поевтиняване на металите до тези на зърнените стоки.
Фючърсите на медта поевтиняват с 1,86%, на пшеницата - с 1,35%, а на соята - с близо 2 на сто.
"Това е първоначалният отговор на стоковите пазари на преброяването на гласовете в САЩ и резултатите, сочещи победа на Тръмп", заяви за агенция Ройтерс Оле Хансен, ръководител на стоковата стратегия в банката Saxo Bank.
"Основният фокус е, че ако видим сценарий Тръмп 2.0 (втори негов президентски мандат), вероятно ще видим високи мита върху китайските стоки, което е негативно за цените на металите, тъй като Китай е големият потребител на мед, желязна руда и стомана. Петролът пък поевтинява поради притесненията за икономическия растеж, тъй като митата не са добри за общото глобално търсене", добави той.
Стоманодобивна промишленост и тази за индустриалните метали в Китай може да се изправи пред затруднения, ако Тръмп се върне на поста, тъй като той обеща да наложи общи мита от 60% върху вноса китайски стоки, за да стимулира производството в САЩ.
"Цените на стоманата в Китай ще бъдат подложени на по-голям натиск надолу, ако Тръмп спечели изборите, а местните производители на стомана може да се сблъскат с още по-сериозни загуби. Това е така, защото Тръмп ще бъде по-агресивен по отношение на наказателните мерки срещу Китай", коментира Ге Син, заместник-директор в Lange Steel Research Center.
Най-търгуваният януарски договор на желязната руда на китайската стокова борса в Далиан приключи търговията в сряда с понижение от 0,76%, а референтните декемврийски договори на желязна руда на Сингапурската борса отбеляза спад с 1,56%.
Що се отнася до селското стопанство, Пекин може да бъде принуден да отговори с ответни мита върху вноса в азиатска държава на американска соя, ако Тръмп спечели и наложи нови мита върху китайски стоки.
Въпреки че Пекин намали зависимостта си от вноса на соя от САЩ, маслодайните семена остават най-големият селскостопански износ на САЩ за Китай.