Над 100 държави обещаха да работят за слагане на край на насилието над деца на първата глобална министерска конференция, посветена на темата, съобщиха от СЗО и ООН.
„Въпреки че е изключително предотвратимо, насилието продължава да бъде ужасяваща всекидневна реалност за милиони деца по света и оставя белези, които продължават поколения наред“, посочи генералният секретар на Световната здравна организация доктор Тедрос Гебрейесус. СЗО беше сред организаторите на събитието заедно с УНИЦЕФ, специалния представител на генералния секретар на ООН за насилието срещу деца, Швеция и Колумбия, която беше и домакин на конференцията на 7 и 8 ноември в Богота.
Според изследвания над половината от всички деца по света – или около 1 милиард, са подложени на някакъв вид насилие. То може да варира от лошо третиране – включително телесни наказания, които са най-честата форма на насилие на над деца, през физически и емоционален тормоз, както и сексуални посегателства. Насилието над деца е често скрито и в огромна степен за него не се подават сигнали. Според СЗО по-малко от половината от всички засегнати деца казват на някого за преживяното, а по-малко от 10 процента получават каквато и да било помощ.
На всеки 13 минути дете или подрастващ умира в резултат на убийство, което се равнява на около 40 хиляди смъртни случая годишно. За други, преживели насилие като деца, последствията са тревожност, депресия, рисково поведение, злоупотреба с наркотици и слаб успех в училище.
На конференцията в Богота присъстваха над 1000 души, включително членове на правителствени делегации на високо ниво, деца, младежи и представители на граждански организации.
Сред ангажиментите, поети на събитието, са обещания за прекратяване на телесните наказания, въвеждане на инициативи за дигитална сигурност, увеличаване на възрастта, когато вече е законно сключване на брак, както и инвестиране в образование на родителите и закрила на децата.
Практиката сочи, че насилието срещу деца е предотвратимо, а здравният сектор има ключова роля за това. Доказаните решения включват подкрепа за родителите, за да избягват дисциплината с насилие, помощ в училище за подобряване на социалните умения, закони, забраняващи насилието срещу деца, както и спиране на достъпа до алкохол и оръжия. Според проучванията подобни стратегии могат да намалят насилието с между 20 и 50 на сто.