Диагностика и лечение на мозъчните аневризми е темата в този епизод на подкаста на БНР- "В центъра на системата".
Защо част от хората дори не разбират, че имат мозъчни аневризми?
Можем ли да се предпазим от това, кои болести и фактори са рискови за тези аневризми?
Кои са методите за лечение на мозъчен аневризъм?
Какви са усложненията след операция на мозъчна аневризма?
Защо все пак това, че имаш установен мозъчен аневризъм, не означава, че си "тиктакаща бомба"?
Слушайте епизода тук:
Гост по темата е:
✅ Д-р Георги Красимиров - неврохирург от Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ “Света Анна”- София
От разговора ще научите:
✅ За Европейска диплома по неврохирургия, която получава д-р Георги Красимиров
✅ Какво представляват мозъчните аневризми
✅ Има ли симптоми за това състояние и какви са те
✅ Какво представлява кървенето на мозъчните аневризми
✅ Кои заболявания и фактори водят до повишен риск от мозъчни аневризми
✅ Какви методи за лечение се прилагат при мозъчна аневризми
✅ Каква е диагностиката и защо инвазивните методи могат да предизвикат усложнение
✅ Кои са рисковите групи от хора и защо не всяка анемризма е опасна
✅ Каква е преживяемостта след лечение на мозъчна аневризма
✅ Какви пациенти най-често пристигат в УМБАЛ "Света Анна" като патология в тази област
"Мозъчната аневризма е разширение на кръвоносен съд, което се дължи на дефект на стената на съда. По статистически данни у нас, в Европа и в по-голямата част от света, с изключение на няколко популации, честота е 6 на сто.
Но много малка част от тях достигат до кървене, което е проявата на самото заболяване. Много голяма част от тези хора никога не разбират, че са имали мозъчни аневризми. Това каза за подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Георги Красимиров - неврохирург от Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ “Света Анна”- София.
"Наличието на мозъчна аневризма не означава, че човек има "тиктакащ часовник" и нещо трябва да се случи и той чака, това е абсурдно и целта сега е да обясним, че ако човек узнае за наличието на мозъчна аневризма чрез правилно проследяване и консултация шансът да се наложи операция е много малък. Над 90 на сто от хората никога няма да имат оплаквания от тази аневризма, уточни д-р Красимиров.
"Аневризма може да се развие във всеки един кръвоносен съд, но най-често се наблюдава в областта на коремната аорта и мозъка. Издуването прилича на едно балонче върху самия съд, като теориите за причините за това са много, но нито една не отговоря на въпроса защо се получава това. По-скоро са ясни причините, които биха довели до образуването на балончетата в съдовете.
Важно е да се каже, че не всяка аневризма кърви. В редки случаи патологичното разширение на кръвоносния съд може да се разкъса. Самото изкървяване може да доведе до три състояния - вътремозъчен кръвоизлив, изкървяване в естествените кухини на мозъка - мозъчните стомахчета и най-честото е т.нар. хеморагия.
Когато се появи кръвоизлив, той е изключително разпознаваем за нас. Много често хората го описват като най-силното главоболие, което някога са имали - то е като рязък "удар с кинжал в мозъка", без да има прогресиране на болката, тя идва изведнъж, човек започва да се чувства много зле, да повръща многократно и трябва веднага да потърси лекарска помощ, посочи за БНР д-р Красимиров.
В повечето случаи обаче мозъчният аневризъм дълго време протича безсимптомно. Често аневризмите се откриват случайно при различни рутинни прегледи. В редки случаи патологичното разширение на кръвоносния съд може да се разкъса и да настъпи вътремозъчен кръвоизлив. Това може да доведе до инсулт, различно по степен мозъчно увреждане или смърт.
Д-р Красимиров изтъкна, че два са методите за лечение на мозъчен аневризъм - чрез ендуваскуларен метод и чрез оперативен метод. Ендоваскуларният метод се практикува и от обучени рентгенолози, специализирали дълго време в т.нар. емболизация. Кой от двата метода е по-подходящ, зависи от индивидуалният пациент, но неврохирургът е този, който има водещо мнение, но това е свързано и с разговор със самите близки и обикновено решението трябва да се вземе бързо, поясни още д-р Красимиров.
Д-р Красимиров посочи, че най-честото усложнение след операцията е спазъм на съдовете, който също може да доведе до летален изход, така както и разкъсването на мозъчната аневризма. Хората обаче трябва да запомнят, че не всяка мозъчна аневризма изкървява, не след всяка операция има спазъм на съдовете, да усложненията са чести и смъртността в световен мащаб е висока от това заболяване, но при хора с установени, но не провървели аневризми промяната на начинът на живот и честото проследяване са от жизненоважно значение. Висока е преживяемостта след операция, макар че статистика няма, разказа неврохирургът.
Д-р Георги Красимиров получи наскоро и Европейска диплома по неврохирургия. Дипломата е изключително признание за неговия професионализъм с връчва от Европейската асоциация по неврохирургия. От над 700 кандидати от цял свят, той е измежду онези 50 специалисти, които успяват да се справят и с двата модула от тежки изпити, за да придобие Европейската диплома, посочи той за БНР.
През октомври у нас се проведе 24-тия Европейски конгрес по неврохирургия, в който участваха над 1600 медицински специалисти от Европа и целия свят.
Д-р Красимиров остава да лекува тук в България, надява се след време той също да обучи свои ученици, така както доскоро и него са го обучавали. Той работи от една година в болница Света Анна в столицата, а от 8 години работи по специалността неврохирургия.
Д-р Георги Красимиров е специалист неврохирург в София с насока мозъчна, гръбначно-мозъчна и гръбначна хирургия при възрастни. Работи и практикува в УМБАЛ Света Анна София. Завършва Медицински университет София през 2016 г. Специалност Неврохирургия придобива през 2022 г. Има следните квалификации
- EUROSPINE - Европейска диплома за гръбначна хирургия
- Курс по хирургия и достъпи на мозъчната основа - Страсбург, Франция
- Курс по ендоскопска и минимално инвазивна неврохирургия - Саарланд, Германия
- Курс по деформитет и травма на гръбначен стълб - Утрехт, Холандия
- Курс по шийна патология на гръбначен стълб - Загреб, Хърватия
- Успешно защитена Европейска диплома по неврохирургия, след 4-ри годишен тренировъчен курс към Европейска организация по Неврохирургия (EANS);
Очаквам вашите сигнали, коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg
Всички епизоди на подкаста ще намерите:
Apple Podcasts през iTunes