Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Американският износ на LNG може да се окаже важна разменна монета в търговските преговори САЩ-ЕС

Терминал за втечнен природен газ на американката Cheniere Energy
Снимка: Ройтерс

Износът на втечнен природен газ (LNG) от САЩ се очертава като първоначална "разменна монета" в потенциална сделка между Брюксел и Вашингтон, която би изпратила повече енергия към Европа в замяна на разубеждаването на Доналд Тръмп да наложи високи вносни мита на компаниите от Европейския съюза, съобщава "Файненшъл таймс".

Финансов издание цитира европейски служители да казват, че увеличеният внос на американски LNG може да изиграе роля в отказа на стария континент от продължаващата зависимост от руския внос, като същевременно спомогне за успокояване на опасенията на Тръмп относно търговския дефицит между САЩ и ЕС.

За американските газови компании разширяването на европейския пазар, съчетано с обещанието на Тръмп да отмени наложената от администрацията на Джо Байдън пауза върху експортните лицензи веднага щом встъпи в длъжност, може да отвори вратата за бърз растеж на износа през следващите четири години.

"Очакваме с нетърпение да работим с бъдещата администрация на Тръмп, за да затвърдим ролята на Америка като водещ световен доставчик на чист втечнен природен газ", посочи Майкъл Сабел, главен изпълнителен директор на Venture Global, водеща LNG компания в САЩ.

"През последните години Европа се придвижи бързо към изграждането на необходимата инфраструктура, необходима за поддържане на доставки на LNG в региона и с необходимата политическа подкрепа и регулаторна сигурност Съединените щати са в добра позиция да посрещнат това дългосрочно търсене", каза още той.

Енергийните компании разчитат, че продължаващите усилия на ЕС да се откаже от руския газ ще бъдат като турбокомпресор при втория президентски мандат на Тръмп. След победата на Тръмп на президентските избори на 5-и ноември, само в рамките на седмица акциите на LNG компаниите в Съединените щати, които са най-големият доставчик в света, поскъпнаха рязко.

"Можем да доставяме – това е хубавото на запасите от природен газ в Америка", каза пред "Файненшъл таймс" Харолд Хам, основател на Continental Resources и най-виден поддръжник на Тръмп в индустрията, добавяйки, че американската индустрия е готова да увеличи износа за ЕС и да оттласне стария континент от продължаващата му зависимост от руския газ. Харолд Хам каза, че е разговарял с преходния екип на Тръмп и производителите относно енергийната политика.

"Очаквам, че ще има промяна в наложената пауза при издаване на разрешителни за LNG в рамките на първите няколко дни от администрацията на Тръмп", каза Майк Сомърс, главен изпълнителен директор на Американския петролен институт (API), говорейки за мораториума на президента Джо Байдън върху новите лицензи.

Байдън имаше бурни отношения с нефтената и газовата индустрия, напомня финансовото издание. Въпреки това производството на природен газ в САЩ достигна рекордни върхове по време на неговото президентство, тласкайки спот цените на синьото гориво към 20-годишни дъна и подтиквайки индустрията да търси повече задгранични клиенти на LNG.

Американският втечнен природен газ може да бъде главният бенефициент от търговските преговори между Вашингтон и Брюксел, според председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която миналата седмица изрази желание за увеличаване на вноса на LNG от САЩ.

"Все още получаваме много втечнен природен газ от Русия и защо да не го заменим с американски втечнен природен газ, който е по-евтин за нас и намалява цените на енергията ни. Това е нещо, в което можем да влезем в дискусия, когато става въпрос за търговския дефицит между двете водещи икономики", каза тя след разговор по телефона с Доналд Тръмп.

Тъй като ЕС беше изправен пред намаляващи доставки на газ по тръбопроводи от Русия след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна, блокът увеличи вноса на LNG от цял ​​свят, за да компенсира недостига. САЩ бяха основният доставчик на LNG и сега формират около 40% от вноса на суперохладеното гориво в ЕС, според Kpler - компанията за стокови данни.

"Честно казано, ние имаме все по-важна роля в обслужването на нашите съюзници в чужбина. А LNG е много, много важен инструмент на американската външна политика", каза Джефри Мартин, главен изпълнителен директор на Sempra, водещ LNG разработчик в САЩ, по време на разговор с анализатор след резултата от президентските избори.

След инвазията на Русия през февруари 2022 г. Джо Байдън и Фон дер Лайен обявиха стратегически пакт, според който европейските компании ще се стремят да гарантират търсенето на американски LNG в опит да стимулират изграждането на по-голям капацитет за износ в САЩ. Но анализаторите отбелязват, че Брюксел има ограничени правомощия за ангажиране с внос на американски втечнен газ.

"Освен ако ЕС не забрани напълно руския внос на втечнен природен газ – нещо, което всички държави членки на ЕС ще трябва да подпишат – трудно е да се види как ЕК може да има голямо влияние върху това откъде Европа купува своя LNG", каза Наташа Филдинг, ръководител на европейското ценообразуване на газа в компанията Argus. 

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна